СКІЛЬКИ ЗЕМЛІ ОРЕНДУВАТИ?
Чи має право орган місцевого самоврядування спонукати ло укладення договору оренди землі, що не використовується підприємцем у своїй діяльності?
Передача в оренду земельних ділянок,,що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору (ст. 124 Земельного кодексу). Такий договір повинен містити істотні умови, передбачені земельним законодавством і пов'язані з особливістю землі як предмета угоди. Однак, оренда землі — це також засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності (ст. З Закону "Про оренду землі" від 06.10.1998 року). А розмір ділянки при укладанні договору оренди є умовою, що встановлюється угодою сторін на цивільно-правових засадах (зокрема, згідно зі ст. 153 Цивільного кодексу). Якщо одна із сторін, у нашому випадку — місцева рада, примушує укладати угоду з умовою, що невигідна підприємцю, то останньому нічого не заважає відмовитись від укладання такого договору.
Застосування ст. 53-1 Кодексу про адміністративні правопорушення (самовільне зайняття земельної ділянки) до осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність на земельній ділянці, яку їм було надано у користування, у тому числі відповідно до статті 19 Земельного кодексу 1992 року, є неправомірним і може бути оскаржене у судовому порядку. Більше того, у п. 7 Перехідних положень Земельного кодексу від 25.10.2001 року встановлено, що громадяни та юридичні особи, які одержали у тимчасове користування, у тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше чинним законодавством, зберігають права на ці ділянки. Підстави припинення права користування земельною ділянкою визначає ст. 141 нового Земельного кодексу. Отже, пропонувати таку умову договору як додаткова оренда прилеглих до необхідної будівлі територій орендодавець (місцева рада) може, але виключно для орендарів, щодо яких раніше не було виконане рішення про надання у користування земельних ділянок, або тих, які самі бажають змінити умови користування.
Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА
По материалам газеты "Юридичний вісник України"