ДОПЛАТИ І НАДБАВКИ


Як дізнатись, скільки підприємство повинно доплатити за роботу у нічний час?


Додатком до Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів і Конфедерацією роботодавців та профспілковими об'єднаннями й профспілками України від 16.01.2002 року уставлено Перелік доплат і надбавок, що мають міжгалузевий характер, до тарифних ставок і посадових окладів працівників об'єднань, підприємств і організацій та їх розміри. Доплати встановлені: за суміщення професій (посад); розширення зони обслуговування або збільшення обсягу робіт; виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника; роботу у важких, шкідливих та особливо шкідливих умовах; інтенсивність праці робітників; роботу в нічний час; на період освоєння нових норм трудових затрат; керівництво бригадою. Висока професійна майстерність, високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи на певний термін є підставами для виплати працівникам відповідних надбавок.

Згідно зі ст. 97 Кодексу законів про працю (далі -КЗпП) підприємства, установи, організації самостійно встановлюють у колективному договорі форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. А умови оплати праці працівників підрозділів, які виконують роботи (надають послуги) не властиві основній діяльності галузі (підгалузі), встановлюються у колективному договорі з дотриманням гарантій, визначених угодами тих галузей (підгалузей), до яких такі підрозділи належать за характером виробництва, та в актах чинного законодавства (ст. 17 Закону "Про оплату праці").

Якщо колективний договір не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з профспілковим органом, що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України"