УВАГА! ДОКУМЕНТ ВТРАЧАЄ ЧИННІСТЬ.
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ
НАКАЗ
20.08.2014 № 584/1011
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 вересня 2014 р.
за № 1096/25873
( Наказ скасовано на підставі Розпорядження КМ № 1143-р від 23.09.2020 (1143-2020-р) )

Про затвердження Порядку розрахунку оптово-відпускної ціни на лікарський засіб

( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 765/1258 від 24.10.2014 (z1372-14) )
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 240 (240-2014-п) "Про референтне ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення, що закуповуються за кошти державного та місцевих бюджетів" НАКАЗУЄМО:
1. Затвердити Порядок розрахунку оптово-відпускної ціни на лікарський засіб, що додається.
2. Управлінню фармацевтичної діяльності (Л. Коношевич) забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра охорони здоров’я України Н. Лісневську та першого заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України А. Максюту.
Міністр охорони
здоров’я України
О. Мусій
Міністр економічного
розвитку і торгівлі України
П. Шеремета
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони
здоров’я України,
Міністерства економічного
розвитку і торгівлі України
20.08.2014 № 584/1011
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 вересня 2014 р.
за № 1096/25873

ПОРЯДОК

розрахунку оптово-відпускної ціни на лікарський засіб

І. Загальні положення

1. Цей Порядок визначає механізм розрахунку оптово-відпускних цін на лікарські засоби, включені до переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади і установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів (1071-96-п) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 1996 року № 1071 "Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету", крім наркотичних і психотропних лікарських засобів, прекурсорів, діючих речовин (субстанцій), медичних газів та лікарських форм, які виготовляються в аптеках за рецептами лікарів (магістральними формулами) та на замовлення лікувально-профілактичних закладів з дозволених до застосування діючих та допоміжних речовин (далі – лікарський засіб), для декларування їх зміни з використанням механізму визначення порівняльних (референтних) цін, установлених у країні їх походження, Республіці Болгарія, Республіці Молдова, Республіці Польща, Словацькій Республіці, Чеській Республіці, Латвійській Республіці, Угорщині і Республіці Сербія (далі - референтні країни) та в Україні.
2. Офіційні джерела уповноважених державних органів у референтних країнах та в Україні, види зареєстрованих цін і валют, періодичність оновлення даних наведено у додатку 1 до цього Порядку.
3. Цей Порядок застосовується під час розрахунку заявником оптово-відпускної ціни на лікарський засіб, що заявляється для декларування, а також Державною інспекцією України з контролю за цінами для видачі висновку щодо економічної обґрунтованості розрахунку оптово-відпускної ціни на лікарський засіб.
Форма висновку Державної інспекції України з контролю за цінами щодо розрахунку оптово-відпускної ціни на лікарський засіб, включений до переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади і установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів (1071-96-п) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 1996 року № 1071 "Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету", наведена у додатку 2 до цього Порядку.
Висновок Державної інспекції України з контролю за цінами щодо економічної обґрунтованості розрахунку оптово-відпускної ціни на лікарський засіб мають право підписувати Голова Державної інспекції України з контролю за цінами, заступник Голови, директор департаменту економічного аналізу та моніторингу цін і тарифів на ринках товарів та послуг або особа, яка його заміщує.
( Пункт 3 доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 765/1258 від 24.10.2014 (z1372-14) )
4. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
відповідний лікарський засіб - лікарський засіб одного й того самого виробника, що має таку саму торговельну назву, дозування, форму випуску та кількість одиниць у споживчій упаковці. У разі якщо в референтній країні лікарський засіб зареєстрований під іншою торговельною назвою заявник зазначає про це у довідці про рівень оптово-відпускних цін на такі засоби, що встановлені в референтних країнах та Україні;
індекс цін виробників основних фармацевтичних продуктів і фармацевтичних препаратів - показник, що розраховується Державною службою статистики України та характеризує зміни цін у часі у сфері виробництва фармацевтичних препаратів і матеріалів та дозволяє відстежувати та визначати тенденції змін цін як за відповідним видом промислової діяльності, так і у виробництві конкретної продукції, а також забезпечує можливість проведення міжнародних співставлень;
країна походження лікарського засобу - країна виробника та/або власника реєстраційного посвідчення на лікарський засіб. Якщо у реєстраційному посвідченні на лікарський засіб зазначено більше одного виробника, країною походження визнається країна власника реєстраційного посвідчення;
референтні країни - країна походження лікарського засобу, Республіка Болгарія, Республіка Молдова, Республіка Польща, Словацька Республіка, Чеська Республіка, Латвійська Республіка, Угорщина, Республіка Сербія.
5. Розрахунок оптово-відпускної ціни на лікарський засіб, що підлягає декларуванню, здійснюється на кожну лікарську форму, дозування та споживчу упаковку такого засобу.
6. Перерахування встановлених у референтних країнах оптово-відпускних цін на лікарські засоби з іноземних валют у національну валюту України здійснюється з використанням офіційного (обмінного) курсу, встановленого Національним банком України на дату подання декларації зміни оптово-відпускної ціни.

ІІ. Розрахунок оптово-відпускної ціни на лікарський засіб

1. Оптово-відпускні ціни на лікарські засоби, що підлягають декларуванню, формуються згідно із законодавством, зокрема Законом України "Про ціни і ціноутворення" (5007-17) та Порядком формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання (333-2009-п) , затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2009 року № 333, і змінюються у зв’язку зі зміною умов виробництва і продажу (реалізації) лікарських засобів, що не залежать від господарської діяльності заявника (зміна цін на сировину, матеріали, паливно-енергетичні ресурси, оплати праці, податків, зборів та інших обов’язкових платежів, курсу гривні до іноземних валют тощо).
2. Розрахунок оптово-відпускних цін на лікарські засоби, які вперше зареєстровані на території України або щодо яких відсутні (недоступні) дані про оптово-відпускні ціни в референтних країнах та в Україні, здійснюється за інформацією стосовно рівня такої ціни в країні походження лікарського засобу з урахуванням вимог, визначених у пункті 1 цього розділу, без застосування механізму визначення порівняльних (референтних) цін, наведених у пунктах 3, 4 цього розділу.
3. Зміна задекларованих оптово-відпускних цін на лікарський засіб за умови наявності (доступності) не менше ніж двох даних щодо оптово-відпускних цін на відповідні лікарські засоби в референтних країнах та Україні розраховується за такою формулою:
      Ц   + Ц   + ... ЦУ
       р1    р2 
Ц  < --------------------,
  д           n
     де
Ц       - заявлена  для  декларування  оптово-відпускна  ціна  на  лікарський 
 д        засіб;
Ц       - оптово-відпускні  ціни на відповідний лікарський засіб, установлені 
 р1,2,3   в референтних країнах на дату подання декларації щодо зміни оптово-
          відпускної ціни;
ЦУ      - оптово-відпускна  ціна на відповідний лікарський засіб, установлена 
          в  Україні  на дату подання декларації щодо зміни оптово-відпускної 
          ціни;
n       - кількість   значень   щодо   оптово-відпускних   цін  на відповідні 
          лікарські засоби в референтних країнах та Україні.
4. Зміна задекларованих оптово-відпускних цін на лікарські засоби вітчизняного виробництва за умови наявності (доступності) менше двох даних щодо оптово-відпускної ціни на відповідний лікарський засіб у референтних країнах або їх відсутності розраховується за такою формулою:
Ц  < Ц   х ІЦВ    ,
 д    рд      фарм
     де
Ц       - задекларована раніше оптово-відпускна ціна на лікарський засіб;
 рд
ІЦВ     - індекс   цін   виробників   основних   фармацевтичних   продуктів і 
   фарм   фармацевтичних  препаратів  (за  даними Державної служби статистики 
          України) з часу попереднього декларування оптово-відпускної ціни на 
          лікарський  засіб (наказ Міністерства охорони здоров’я України щодо 
          декларування  зміни  оптово-відпускних  цін на лікарські засоби) до 
          подання декларації зміни ціни; 
 
           ІЦВ    t     ІЦВ    t           ІЦВ    t + n
              фарм         фарм               фарм
ІЦВ     = ---------- х ---------- х ... х --------------,
   фарм       100          100                100
     де
t - місяць, що настає за місяцем, у якому задекларовано оптово-відпускну ціну 
    на лікарський засіб;
n - кількість  місяців,  що  передують  місяцю,  у  якому планується наступне 
    декларування оптово-відпускної ціни на лікарський засіб.
Начальник Управління
фармацевтичної діяльності
Міністерства охорони здоров’я
України
Людмила Коношевич
Директор департаменту
розвитку реального сектору
економіки Міністерства
економічного розвитку
і торгівлі України
Олег Пендзин
Додаток 1
до Порядку розрахунку оптово-відпускної
ціни на лікарський засіб
(пункт 2 розділу І)

ОФІЦІЙНІ ДЖЕРЕЛА

уповноважених державних органів у референтних країнах та Україні, види зареєстрованих цін і валют, періодичність оновлення даних

( Див. текст (z1096-14F56) )
Додаток 2
до Порядку розрахунку оптово-відпускної
ціни на лікарський засіб
(пункт 3 розділу І)

ВИСНОВОК

щодо розрахунку оптово-відпускної ціни на лікарський засіб, включений до переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади і установи охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів ( 1071-96-п ), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 1996 року № 1071 "Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров'я, що фінансуються з бюджету"

( Див. текст (z1096-14F54) )
( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства охорони здоров'я № 765/1258 від 24.10.2014 (z1372-14) )