ПРАВА ПОДАТКОВОЇ МІЛІЦІЇ
Коли працівники податкової міліції мають право вилучати у підприємців документи?
У ст. 22 Закону "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 року перелічено права, що мають представники податкової міліції для виконання покладених на них обов'язків. Серед них — вилучати із залишенням копій відповідно до п. 6 ст. 11 цього Закону у підприємств, установ та організацій документи, що свідчать про приховування об'єктів оподаткування, несплату податків, інших платежів, та вилучати у громадян — суб'єктів підприємницької діяльності, які порушують порядок заняття підприємницькою діяльністю, реєстраційні посвідчення або спеціальні дозволи (ліцензії, патенти тощо) з наступною передачею матеріалів про порушення органам, що видали ці документи.
На працівників податкової міліції також поширюються окремі норми Закону "Про міліцію". Згідно з п. 23 ст. 11 цього Закону вони можуть вилучати у службових осіб документи з ознаками підробки, знищувати ці предмети, речі та документи або передавати їх за призначенням у встановленому порядку; п. 24 ст. 11 дозволяє при проведенні перевірок на підприємствах витребувати і за необхідністю вилучати документи, опечатувати приміщення і місця зберігання документів, грошей та товарно-матеріальних цінностей.
Однак, як випливає з норм Інструкції про порядок вилучення посадовими особами органів державної податкової служби України у підприємств, установ та організацій документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування,-несплату податків та інших платежів, затвердженої наказом ДПА України № 316 від 01.07.1998 року, вилучення документів провадиться на підставі письмово вмотивованої постанови органу державної податкової служби, якщо під час перевірки встановлено факт приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплати податків та інших платежів. Така постанова оформляється за встановленою відповідним нормативним актом формою. При вилученні мають бути присутніми посадові особи підприємства, у яких документи вилучають. Зазначені особи мають право робити заяви з приводу дій посадових осіб податкової служби; такі заяви підлягають занесенню до протоколу вилучення документів. І лише у випадку, коли посадові особи підприємства чинять протидію законному вилученню документів чи є реальна загроза знищення, приховування цих документів та інших дій з метою унеможливити доступ до них представників податкової служби, працівники податкової міліції надають останнім допомогу.
Зазначений нормативно-правовий акт також деталізує перелік первинних документів, що можуть бути вилучені: письмові свідоцтва, які фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення, грошові документи, облікові реєстри, тобто носії спеціального формату (паперові, машинні) у вигляді відомостей, ордерів, книг, журналів, машинограм тощо, призначені для хронологічного, систематичного або комбінованого нагромадження, групування та узагальнення інформації з первинних документів, що прийняті до обліку, кошториси, декларації, а також інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та інших обов'язкових платежів до бюджету, інші довідкові матеріали та розрахунки, за винятком документів, які містять відомості, визначені в законодавчому порядку такими, що становлять державну таємницю. Замість вилучених документів у підприємства залишаються їхні копії та опис документів.
Коли прийняте рішення органу державної податкової служби про передавші вилучених документів підрозділам податкової міліції або іншим правоохоронним органам, у протоколі і описі документів проставляється відповідний запис.
Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА
По материалам газеты "Юридичний вісник України" №30 від 27 ЛИПНЯ - 2 СЕРПНЯ 2002 року;