Тимчасове припинення підприємницької діяльності

Який порядок сплати єдиного податку у випадку тимчасового припинення підприємницької діяльності з будь-яких обставин?
(м. Вінниця)

Указом Президента України від 28.06.99 р. № 746/99 «Про внесення змін до Указу Президента України від 3 липня 1998 року № 727 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» (далі — Указ) встановлено, що фізичні особи — суб’єкти підприємницької діяльності самостійно (за власним бажанням) можуть обрати спосіб оподаткування доходів, одержаних від здійснення підприємницької діяльності, за єдиним податком шляхом придбання Свідоцтва про сплату єдиного податку при обов’язковому додержанні відповідних умов, зазначених у ст. 1 Указу. Отже, перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності не обов’язковий для суб’єктів підприємницької діяльності.
Спрощена система обліку та звітності для суб’єктів малого підприємництва може застосовуватися разом з чинною системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб’єкта малого підприємництва (ст. 4 Указу).
Ставка єдиного податку для фізичних осіб — суб’єктів малого підприємництва встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації у фіксованому розмірі залежно від виду діяльності в межах від 20 до 200 грн. на місяць (з використанням найманої праці, включаючи членів його сім’ї, — збільшується на 50 відсотків за кожну особу), i розмір єдиного податку не залежить від розміру доходу, отриманого від здійснення підприємницької діяльності такими особами, за умови, якщо обсяг виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) платника єдиного податку не перевищує 500 тис. грн. на календарний рік.
Якщо протягом календарного року прийнято рішення про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, фізична особа — платник єдиного податку повинна подати не пізніше ніж за 15 днів до закінчення попереднього звітного (податкового) періоду (кварталу) заяву про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування. Потрібно зазначити, що автоматично втрачається можливість застосування протягом цього календарного року спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, оскільки у ст. 4 Указу зазначено, що рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності може бути прийняте не більше одного разу за календарний рік.
Отже, у разі обрання фізичною особою — суб’єктом підприємницької діяльності способу оподаткування своїх доходів, одержаних від здійснення підприємницької діяльності, за єдиним податком шляхом придбання Свідоцтва про сплату єдиного податку та у разі неподання нею у встановлений Указом термін до державного податкового органу заяви про відмову від застосування спрощеної системи оподаткування і вона тимчасово припинила підприємницьку діяльність з будь-яких причин, потрібно продовжувати дотримуватися всіх норм Указу незалежно від того, здійснює вона підприємницьку діяльність чи ні, i зокрема, сплачувати в установлений Указом термін єдиний податок.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування фізичних осіб ДПА України

По материалам журнала "ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ" № 29 від СЕРПЕНЯ 2002 року;