Страховий резерв

Який порядок податкового обліку створених страхових резервів банку?

Підпунктом 12.2.1 п. 12.2 ст. 12 Закону № 334/94-ВР передбачено, що будь-який банк зобов’язаний створювати страховий резерв для відшкодування можливих втрат за основним боргом (без процентів i комісій) за всіма видами кредитів та інших активних операцій, які відносяться до його господарської діяльності.
Межу розміру страхового резерву, що створюється за рахунок валових витрат платника податку, а також базу заборгованості, з якої цей резерв розраховується, встановлено пп. 12.2.3 п. 12.2 ст. 12 Закону № 334/94-ВР.
Зокрема, встановлений пп. 12.2.3 цього Закону розмір страхового резерву, що створюється за рахунок валових витрат платника податку, розраховується від суми боргових вимог, а саме: сукупної заборгованості за кредитами, гарантіями та поруками, фактично наданими (виставленими на користь) дебіторам на останній робочий день звітного податкового періоду.
Відповідно до пп. 12.2.2 п. 12.2 ст. 12 Закону № 334/94-ВР створення страхового резерву здійснюється банком самостійно у розмірі, достатньому для повного покриття ризиків неповернення основного боргу за кредитами (іншими видами заборгованості), визнаними нестандартними за методикою, яка встановлюється для банків Нацбанком України, а також за кредитами (іншими видами заборгованості), визнаними безнадійними згідно з нормами Закону № 334/94-ВР, з урахуванням положень пп. 12.2.3.
Виходячи з вищенаведених норм, створення страхового резерву за рахунок валових витрат платника податку здійснюється розрахунково від сукупної суми заборгованості за всіма видами кредитів (як стандартними, так i нестандартними).
У разі коли за наслідками звітного податкового періоду відбувається зменшення сукупного розміру нестандартних або безнадійних кредитів (інших видів заборгованості) у зв’язку з їх переведенням до стандартної категорії чи зі списанням до складу валових витрат платника податку, або у разі зменшення сум боргових вимог, що використовується як база для визначення обмежень, встановлених пп. 12.2.3, надлишкова сума страхового резерву спрямовується на збільшення валового доходу банку за наслідками такого звітного періоду.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування юридичних осіб ДПА України

По материалам журнала "ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ" № 29 від СЕРПЕНЯ 2002 року;