Особливості оподаткування кредитно-депозитних операцій з пов’язаними особами

Пов’язані особи
Відповідно до п. 1.26 ст. 1 Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону України від 22.05.97 р. № 283/97-ВР) зі змінами та доповненнями (далі — Закон № 334/94-ВР) пов’язана особа — особа, що відповідає будь-якій з наведених ознак, а саме:
юридична особа, що здійснює контроль над платником податку, або контролюється таким платником податку, або перебуває під спільним контролем з таким платником податку;
фізична особа або члени сім’ї фізичної особи, які здійснюють контроль над платником податку. Членами сім’ї фізичної особи вважаються її чоловік або дружина, прямі родичі (діти або батьки) як фізичної особи, так i її чоловіка або дружини, а також чоловік або дружина будь-якого прямого родича фізичної особи або її чоловіка (дружини);
посадова особа платника податку, уповноважена здійснювати від імені платника податку юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або зупинення правових відносин, а також члени її сім’ї.
Під здійсненням контролю слід розуміти володіння безпосередньо або через більшу кількість пов’язаних фізичних чи юридичних осіб найбільшою часткою (паєм, пакетом акцій) статутного фонду платника податку, або управління найбільшою кількістю голосів у керівному органі такого платника податку, або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), не меншою 20 відсотків статутного фонду платника податку.
Для фізичної особи загальна сума володіння часткою статутного фонду платника податку (голосів у керівному органі) визначається як загальна сума корпоративних прав, що належить такій фізичній особі, членам сім’ї такої фізичної особи та юридичним особам, які контролюються такою фізичною особою або членами її сім’ї.
Слід звернути увагу, що згідно з пп. 7.4.3 п. 7.4 ст. 7 Закону № 334/94-ВР положення підпунктів 7.4.1 та 7.4.2 поширюються також на операції з юридичними особами, які не є платниками податку, встановленого ст. 10 цього Закону, або сплачують податок на прибуток за іншими, ніж платник податку, ставками. Це, зокрема, страхові компанії, неприбуткові організації (благодійні фонди, профспілки, кредитні спілки тощо), платники, що перейшли на спрощену систему оподаткування, нерезиденти (згідно з пп. 2.1.2 п. 2.1 ст. 2 цього Закону).

Встановлення переліку пов’язаних осіб
Відповідно до п. 11.1 ст. 11 Закону України від 04.12.90 р. № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби в установленому Законом порядку мають право здійснювати на підприємствах перевірку документів, пов’язаних з обчисленням i сплатою податків, інших платежів. Крім того, цією статтею передбачено отримання від посадових осіб підприємства у письмовій формі пояснень, довідок i відомостей з питань, що виникають під час проведення перевірки, у зв’язку з чим перевіряючий може зробити письмовий запит (за власним підписом) на ім’я посадових осіб банку (Голови правління банку, Керуючого філією) про надання переліку пов’язаних осіб.
Відповідь повинна бути оформлена письмово та підписана посадовими особами банку.
Перевірка операцій з пов’язаними особами
При перевірці визначається перелік пов’язаних осіб, які відповідають вимогам, визначеним п.1.26 ст.1 Закону № 334/94-ВР. При цьому аналізуються всі операції, які мали місце в періоді, що перевіряється, між банком та такими особами (оренда, надання кредитів, залучення депозитів, надання платних послуг та інші подібні операції). Проводиться порівняльний аналіз процентних ставок за користування кредитами, наданими банком, сум, сплачених за надані товари, роботи, послуги таким підприємствам або отриманих від них та підприємств, які не є пов’язаними особами банку.
Таким чином, перевіряється виконання вимог пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону № 334/94-ВР, а саме:
дохід, отриманий платником податку від продажу товарів (робіт, послуг) пов’язаним особам, визначається виходячи із договірних цін, але не менших за звичайні ціни на такі товари (роботи, послуги), що діяли на дату такого продажу;
витрати, понесені платником податку у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у пов’язаної особи, визначаються виходячи із договірних цін, але не більших за звичайні ціни, що діяли на дату такого придбання.
Підпунктом 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону № 334/94-ВР введено обмеження щодо таких витрат платника податку. Зокрема, витрати платника податку зі сплати процентів по депозитах пов’язаним з платником податку особам згідно з зазначеним підпунктом визначаються виходячи із договірних цін (процентних ставок за депозит), але не вищих за звичайні ціни (звичайні процентні ставки за депозит).
Приклад. Згідно з кредитним договором від 01.01.2001 р. банк надав кредит дочірньому підприємству у сумі 100000 грн. терміном на 90 днів під 16% річних.
За звітом банку (ф. № 310.01) про суми та процентні ставки станом на 01.01.2001 р. середньозважена процентна ставка по наданих банком кредитах у національній валюті України становить 60,68% річних.
У порушення пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону № 334/94-ВР банком не було включено до валового доходу дохід від надання послуг фінансового кредитування виходячи із звичайних цін, які діяли на дату надання таких послуг.
Зазначене порушення призводить до заниження валового доходу об’єкта оподаткування (у разі його наявності) та заниження податку на прибуток.

Заниження
об’єкта = сума кредиту (грн.) х різниця у ставках(%) х термін дії
оподаткування 100% х 365 днів .

Розрахунок: різниця у ставках 60,68% — 16% = 44,68%
включається до складу валового доходу:
(100000 х 44,68% х 90) : 100% х 365 = 11017 (грн.),
податок на прибуток — 3305 грн.

Сергій ЧЕМЕРІС,
начальник відділу — заступник начальника управління організації перевірок фінансових установ Головного управління податкового аудиту та валютного контролю ДПА України

По материалам журнала "ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ" № 30 СЕРПЕНЬ 2002 року;