ДОЛЯ ПРЕТЕНЗІЇ
Нещодавно у моїй практичній діяльності трапилась неврегульована чинним законодавством ситуація, яка досі вирішувалася дуже просто.
На претензію ЗАТ "Комунальник" боржник, Тальнівська Свято-Троїцька церква, у своїй відповіді повідомив, що визнає суму боргу, зазначену в претензії, однак у даний час коштів немає, а при їх надходженні сума боргу буде повернута. З того часу незабаром мине три роки, але боржник гроші не перераховує.
Відповідно до ч. 5 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України, із змінами і доповненнями від 10.01.2002 року, у зв'язку з прийняттям змін до Закону України "Про банки і банківську діяльність", якщо у відповіді про визнання претензії не повідомляється про перерахування визнаної суми, заявник претензії по закінченні 20 днів після одержання відповіді має право пред'явити до виконавчої служби (а не до банку, як було до цього) розпорядження про списання у безспірному порядку визнаної боржником суми. До розпорядження додається відповідь боржника, а якщо в ній не зазначено розмір визнаної суми, то до розпорядження додається також колія претензії.
Однак Тальнівський відділ державної виконавчої служби розпорядження про безспірне списання заборгованої суми з рахунку боржника до свого провадження не взяв, зіславшись на роз'яснення Міністерства юстиції від 1.07.2002 року № 33-47-433 з цього питання.
Крім того, Закон України "Про виконавче провадження" визначає умови і порядок вимокання рішень судів та інших органів, що за законом підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, а в наведеному випадку дебітор згоден добровільно виконати вимоги кредитора, тобто немає підстав для застосування заходів примусового стягнення. А тому органи виконавчої служби правомірно відмовляють відкривати провадження з цієї категорії справ.
Господарський суд Черкаської області на позовну заяву ЗАТ "Комунальник" про примусове стягнення суми боргу поставив вимогу надати суду докази неможливості стягнення коштів через банк та виконавчу службу.
Однак доказів надати неможливо, бо згідно з чинним законодавством банк вже не виконує, а державна виконавча служба ще не виконує таких розпоряджень бо, як слід розуміти з роз'яснення Мін'юсту, не внесено змін до Закону України "Про виконавче провадження".
Перед правлінням ЗАТ "Комунальник" постало питання: яким чином стягнути належні йому кошти, коли боржник добровільно їх не перераховує?
Віталій МЕДВЕАЄВ, юрист, викладач правових дисциплін Тальнівського будівельно-економічного коледжу
По материалам газеты "Юридичний вісник України" №32 СЕРПЕНЬ 2002 року;