Здійснення викидів без дозволу

Які штрафи та санкції передбачено чинним законодавством у випадку, якщо підприємство не має дозволу на викиди в атмосферу забруднюючих речовин стаціонарними джерелами?

Відповідно до ст. 11 Закону України від 16.10.92 р. № 2707-ХІІ «Про охорону атмосферного повітря» (далі — Закон № 2707-ХІІ) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу.
Згідно зі ст. 33 Закону № 2707-ХІІ особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади, відповідно до зазначеного Закону несуть відповідальність згідно з законодавством, а саме: ст. 78 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те державних органів або недотримання вимог, передбачених наданим дозволом, інші порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря або перевищення граничних нормативів утворення забруднюючих речовин під час експлуатації технологічного устаткування, споруд i об’єктів тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, ст. 34 Закону № 2707-ХІІ передбачено відшкодування шкоди, завданої порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря.
Разом з тим згідно з п. 2 Порядку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин справляється збір за забруднення навколишнього природного середовища.
Нормативи збору за викиди стаціонарними джерелами забруднення та скиди, а також нормативи збору за розміщення відходів установлюються відповідно до виду забруднюючих речовин та класу небезпеки відходів, наведених у таблицях 1.1, 1.7 i 1.9 додатка 1 до Порядку.
Тобто у разі якщо підприємство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, не отримавши на це дозвіл, посадові особи несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. Крім того, підприємство повинно нарахувати i сплатити до бюджету збір за забруднення навколишнього природного середовища виходячи з фактичних обсягів викидів, нормативів збору та коригувальних коефіцієнтів, визначених Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища i стягнення цього збору. У разі несплати цього збору до підприємства застосовуються штрафні санкції, передбачені ст. 17 Закону № 2181-III.

Консультують фахівці Головного управління місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів ДПА України

По материалам журнала "ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ" № 31 СЕРПЕНЬ 2002 року;