Коментар фахівця



Законом України від 21.12.2000 р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі — Закон № 2181-III) встановлено нові правила справляння податків. Зокрема, суттєво змінено міру відповідальності платників податків за порушення ними строків сплати податків, а саме: пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III додатково до пені, що нараховується платнику податків за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань, передбачено застосування штрафних санкцій у розмірі 10, 20 або 50 відсотків від несвоєчасно сплаченої суми залежно від строку затримки у її сплаті.
З метою забезпечення належного контролю за вчасною сплатою платниками податків узгоджених сум податкових зобов’язань та виконанням вимог пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III ДПА України розробила та затвердила Довідник платежів, за якими застосовуються штрафні санкції згідно з пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III станом на 01.08.2002 р. (далі — Довідник).
Під час розробки вищезазначеного Довідника враховува-лись вимоги п. 11 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.03.2001 р. та зареєстрованої в Мін’юсті України 23.03.2001 р. за № 268/5459 (зі змінами та доповненнями), в частині застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених сум податкових зобов’язань щодо податків, інших платежів та внесків, за якими встановлено обов’язкове подання до органів державної податкової служби податкових декларацій.
Крім переліку платежів, за якими мають застосовуватись штрафні санкції за несвоєчасну сплату, Довідник містить дати граничних строків сплати узгоджених сум податкових зобов’язань, з яких застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну сплату. Надалі на його основі має бути розроблене відповідне програмне забезпечення для автоматичного розрахунку сум штрафних санкцій, що допоможе забезпечити більш прозорий, а головне вимогливий контроль за вчасною сплатою платежів до бюджету.
Слід звернути увагу, що такі дати за окремими платежами встановлено не Законом № 2181-III, а спеціальними законами, що регулюють сплату таких платежів. Зокрема, це стосується прибуткового податку на доходи від підприємницької діяльності та інші доходи громадян, податку з власників водних транспортних засобів з юридичних осіб, земельного податку з фізичних осіб, податку з юридичних осіб — власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів тощо.
Довідник не є правовстановлюючим документом, а лише відображає існуючу систему справляння платежів, тому він може зазнавати змін згідно з можливим внесенням відповідних змін до законів з питань оподаткування, порядків адміністрування платежів, бюджетної класифікації тощо.


Заступник начальника управління адміністрування облікових показників
Сергій САЛІВОН

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 36 ВЕРЕСЕНЬ 2002 року