• Податок з власників транспортних засобів



 

Перевезення пасажирів на орендованому транспорті

Чи надається пільга зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів фізичним особам, які орендують транспортні засоби (на які визначено тарифи оплати проїзду) у підприємства автомобільного транспорту та використовують їх для перевезення пасажирів?
(Кіровоградське ВАТ «Автобусний парк 13527»)

Порядок обчислення i сплати податку з власників транспортних засобів регулюється Законом України від 11.12.91 р. № 1963-ХІІ «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів» (зі змінами та доповненнями; далі — Закон № 1963-ХІІ), яким встановлено, що платниками цього податку є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, а об’єктом оподаткування є транспортні засоби та інші самохідні машини i механізми під відповідним кодом Гармонізованої системи опису та кодування товарів, зазначені у ст. 2 цього Закону.
Податок з власників транспортних засобів сплачується підприємствами, установами, організаціями, які є юридичними особами, й обчислюється безпосередньо цими підприємствами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів станом на 1 січня поточного року.
Згідно зі ст. 6 Закону № 1963-ХІІ розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів складається юридичною особою — платником податку на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин i механізмів станом на 1 січня поточного року i подається до податкових органів за місцем свого знаходження та за місцем постійного базування транспортних засобів у порядку, визначеному податковим органом, у строки, визначені цим Законом для річного звітного періоду.
Статтею 4 Закону № 1963-ХІІ встановлено пільги зі сплати податку з власників транспортних засобів як для юридичних осіб, так i для фізичних осіб. Згідно з цією статтею від сплати податку звільняються, зокрема підприємства автомобільного транспорту загального користування щодо транспортних засобів, які є власністю підприємства та перебувають на балансі підприємства, здійснюють перевезення пасажирів, на які в установленому законом порядку визначено тарифи оплати проїзду в цих транспортних засобах незалежно від форм власності (п. «а»). У разі використання транспортних засобів не за призначенням підприємство повинно сплачувати податок на загальних підставах.
Транспортні засоби, які використовуються для перевезення пасажирів, орендовані фізичними особами у автотранспортного підприємства, є власністю цього підприємства. Згідно із Законом України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону України від 22.05.97 р. 283/97-ВР зі змінами та доповненнями) оренда — це господарська операція фізичної або юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних фондів, зокрема автотранспорту, у тимчасове користування (без права власності) іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за орендну плату та на строк, що визначено договором оренди.
Отже, в даному випадку платниками податку з власників транспортних засобів є підприємства (орендодавці) щодо транспортних засобів, зареєстрованих в органах ДАІ як власність підприємств, i пільга надається саме цим підприємствам — юридичним особам лише при дотриманні ними відповідних умов, зокрема, зазначених у п. «а» ст. 4 Закону № 1963-ХІІ, тобто при безпосередньому використанні такими підприємствами транспортних засобів для перевезення пасажирів.
Щодо надання пільг фізичним особам зі сплати податку з власників транспортних засобів, то вони встановлені у пунктах «в», «г», «е» ст. 4 цього Закону для певної категорії осіб i лише щодо транспортних засобів, визначених цією ж статтею.


Консультують фахівці Головного управління оподаткування фізичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 36 ВЕРЕСЕНЬ 2002 року