• Навчання за рахунок коштів банку



Згідно з Положенням про сертифікацію осіб, які здійснюють професійну діяльність з цінними паперами в Україні, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.07.98 р. № 93, особи, які безпосередньо здійснюють операції на ринку цінних паперів, а також керівні посадові особи юридичних осіб, які до набрання чинності цим рішенням отримали відповідний дозвіл на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів, повинні пройти сертифікацію в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку в установленому порядку. Чи слід включати до сукупного оподатковуваного доходу зазначених осіб сплачену банком суму коштів за навчання та одержання сертифіката Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку?

Відповідь на це запитання було надано в листі ДПА України від 04.09.2002 р. № 5732/6/23-4115, в якому визначено, що порядок оподаткування доходів громадян регулюється Декретом Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян» зі змінами та доповненнями (далі — Декрет № 13-92 ), а механізм застосування положень цього Декрету визначено Інструкцією про прибутковий податок з громадян, затвердженою наказом ГДПІ України від 21.04.93 р. № 12, зареєстрованим у Мін’юсті 09.06.93 р. за № 64 (з відповідними змінами та доповненнями).
Відповідно до Декрету № 13-92 платниками прибуткового податку (суб’єктами оподаткування) є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, а об’єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний дохід за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел.
До сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами протягом календарного року, включаються доходи, одержані ними у будь-якій формі, у тому числі доходи, що утворилися у результаті надання за рахунок коштів підприємств, установ, організацій, фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності своїм працівникам матеріальних i соціальних благ у грошовій та натуральній формі, крім сум виплат, що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу, визначених у ст. 5 цього Декрету.
Згідно з пп. «с» п. 5.1 ст. 5 Декрету № 13-92 до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами в період, за який здійснюється оподаткування, не включаються лише суми плати за утримання та навчання дітей у дошкільних виховних закладах, закладах загальної середньої, професійно-технічної освіти, а також у державних вищих навчальних закладах освіти, розташованих на території України, за рахунок фізичних або юридичних осіб.
До переліку виплат, що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян, визначеному у ст. 5 Декрету № 13-92, плата за навчання в інших випадках не входить.
Питання обкладання прибутковим податком з громадян оплати будь-якого навчання громадян i, зокрема, працівників підприємств, установ чи організацій за рахунок юридичної особи (підприємства, установи, організації), в таких випадках слід розглядати з урахуванням положень пп. 5.4.2 п. 5.4 ст. 5 Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону України від 22.05.97 р. № 283/97-ВР) (зі змінами та доповненнями), яким визначено, що витрати платника податку на прибуток, пов’язані з професійною підготовкою або перепідготовкою за профілем такого платника податку фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку, в українських закладах освіти, за винятком фізичних осіб, пов’язаних з таким платником податку, включаються до складу валових витрат у порядку, передбаченому цим підпунктом, як витрати, понесені у зв’язку з підготовкою кадрів за профілем такого платника. Витрати підприємства, установи чи організації, пов’язані з професійною підготовкою або перепідготовкою за профілем такого платника податку фізичних осіб, не розглядаються як особисті доходи таких працівників i, відповідно, не включаються до їхнього сукупного оподатковуваного доходу.


Консультують фахівці Головного управління податкового аудиту та валютного контролю ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 39 ЖОВТЕНЬ 2002 року