• Помилка, що зменшує податкові зобов’язання



У раніше поданому розрахунку акцизного збору платник самостійно виявив завищення податкового зобов’язання з акцизного збору. Чи надає можливість чинна законодавча база здійснити виправлення помилки?

Згідно з п. 5.1 ст. 5 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, такий платник податків зобов’язаний подати нову податкову декларацію, що містить виправлені показники.
Пунктом 4.1 Положення про порядок нарахування, терміни сплати i подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом ДПА України від 19.03.2001 р. № 111, зареєстрованим у Мін’юсті України 02.04.2001 р. за № 295/5486 (далі — Положення, затверджене наказом № 111), передбачено, що платники акцизного збору щомісяця не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, складають i подають до органів державної податкової служби за місцем реєстрації розрахунок акцизного збору (далі — Розрахунок).
У разі коли в майбутніх податкових періодах платник акцизного збору самостійно виявляє помилки, що містяться в раніше поданому ним Розрахунку, відповідно до п. 4.4 вищезазначеного Положення такий платник акцизного збору зобов’язаний подати новий Розрахунок, що містить виправлені показники (уточнений розрахунок). До уточненого розрахунку додається довідка про суми акцизного збору, які збільшують або зменшують податкове зобов’язання звітного періоду внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки, допущеної в попередніх звітних періодах. Форму довідки визначено в додатку 6 до цього Положення. До кожного уточненого розрахунку подається окрема довідка. Якщо за результатами подання уточненого розрахунку виникає потреба повернення надміру сплаченого акцизного збору, то таке повернення провадиться відповідно до чинного законодавства.
Крім того, слід враховувати, що відповідно до ст. 7 Закону № 329/95-ВР розроблено Порядок видачі та погашення податкових векселів, що підтверджують зобов’язання зі сплати суми акцизного збору i видаються суб’єктами підприємницької діяльності у разі отримання спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на іншу підакцизну продукцію, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.99 р. № 275.
Згідно із вищезазначеною постановою Кабінету Міністрів України та Положенням, затвердженим наказом № 111, суб’єкти підприємницької діяльності зазначають у Розрахунку суми податкового зобов’язання із акцизного збору за векселями, термін оплати яких настав у звітному місяці. При цьому відповідальність за правильність оформлення податкового векселя покладено на векселедавця, а погашення податкового векселя здійснюється з урахуванням фактичних втрат спирту етилового в процесі виробництва готової продукції, підтвердження здійснення експортної операції, валютного (офіційного) курсу Національного банку України, що діє на перший день відповідних кварталів, а також ставок акцизного збору на момент здійснення операції з продажу підакцизної продукції.
Водночас чинне законодавство не передбачає заміни одного податкового векселя іншим у разі виявлення помилок при визначенні суми акцизного збору, що зазначається у векселі.
Таким чином, платник, який виявив завищення податкового зобов’язання з акцизного збору, зобов’язаний подати уточнений розрахунок, що містить виправлені показники, та довідку про суми акцизного збору, які зменшують податкове зобов’язання, з урахуванням особливостей, пов’язаних з визначенням податкового зобов’язання за податковими векселями.


Консультують фахівці Департаменту з питань адміністрування акцизного збору i контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 40 ЖОВТЕНЬ 2002 року