• Прибутковий податок з громадян





Безоплатні путівки

Чи поширюється пільга з прибуткового податку на громадян, яким надаються безоплатні путівки на санаторно-курортне лікування та відпочинок за рахунок коштів підприємств, установ, організацій?
(Київська обл.)

Порядок оподаткування доходів громадян регулюється Декретом Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян» (зі змінами та доповненнями; далі — Декрет № 13-92). Механізм застосування положень Декрету визначено Інструкцією про прибутковий податок з громадян, затвердженою наказом ГДПІ України від 21.04.93 р. № 12 (зі змінами та доповненнями; далі — Інструкція).
Згідно з пп. «н» п. 1 ст. 5 Декрету № 13-92 вартість путівок на лікування, відпочинок та в дитячі оздоровчі табори, крім туристичних i міжнародних, не включається до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами в період, за який здійснюється оподаткування.
Вищезазначена норма Декрету не містить обмежень щодо джерела коштів, за рахунок яких можуть бути придбані путівки на лікування, відпочинок та в дитячі оздоровчі табори, тому до сукупного оподатковуваного доходу громадян в період, за який здійснюється оподаткування, не включаються доходи у межах вартості таких путівок (крім туристичних i міжнародних), у тому числі придбаних підприємствами, установами, організаціями за рахунок власних коштів або коштів соціального страхування.
Таким чином, пільга щодо прибуткового податку поширюватиметься на громадян, яким надаватимуться безоплатні або пільгові путівки на санаторно-курортне лікування та відпочинок за рахунок коштів підприємств, установ, організацій.

Благодійний внесок
на рахунок освітньої установи

Чи включається до сукупного оподатковуваного доходу фізичної особи сума, яка була сплачена за навчання дитини як благодійний внесок на рахунок освітньої установи?
(Київська обл.)

Порядок оподаткування доходів громадян та надання їм пільг щодо сплати прибуткового податку регулюється Декретом № 13-92.
До 18 січня 2001 р. згідно зі ст. 5 Декрету № 13-92 (пп. «к» п. 1) до сукупного оподатковуваного доходу, одержуваного громадянами в період, за який здійснювалося оподаткування, не включалися суми, що перераховувалися за заявами громадян (у тому числі фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності) до відділень благодійних та екологічних фондів, а також підприємствам, установам, організаціям, закладам культури, освіти, науки, охорони здоров’я i соціального забезпечення, які фінансуються з бюджету, в межах дванадцяти мінімальних заробітних плат на рік.
Законом України від 07.12.2000 р. № 2136-III «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» щодо оподаткування благодійної допомоги» пп. «к» викладено в новій редакції, i починаючи з 18.01.2001 р., тобто з дня набрання чинності цим Законом, до сукупного оподатковуваного доходу громадян не включаються тільки суми, які спрямовуються платниками податку лише до благодійних установ та організацій, але не більше 4% від суми задекларованого сукупного оподатковуваного доходу за звітний рік, що враховуються під час подання декларації з сукупного оподатковуваного доходу за такий рік (крім фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, якщо такою особою зазначені суми включено до валових витрат виробництва (обігу) згідно з пп. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції Закону України від 22.05.97 р. № 283/97-ВР) зі змінами та доповненнями).
Виключення таких сум із декларацій громадян, які мають доходи не за місцем основної роботи, провадиться податковими органами під час обчислення річної суми податку із сукупного оподатковуваного доходу за звітний календарний рік на підставі відповідного документа, що підтверджує внесення громадянином таких сум до благодійних організацій, зокрема, платіжного доручення на безготівкове перерахування благодійних внесків; квитанції банку, відділення зв’язку, благодійної організації; довідки підприємства, де працює громадянин, про перерахування сум благодійних внесків із заробітної плати такого працівника.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування фізичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 40 ЖОВТЕНЬ 2002 року