• Садівницькі товариства


Який порядок сплати земельного податку визначено чинним законодавством для садівницьких товариств?


Відповідно до ст. 35 Земельного кодексу України громадяни України мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки із земель державної та комунальної власності для ведення індивідуального або колективного садівництва. Земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.
Цією самою статтею визначено, що землі загального користування садівницького товариства є його власністю. До земель загального користування товариства належать земельні ділянки, зайняті захисними смугами, дорогами, проїздами, будівлями i спорудами та іншими об’єктами загального користування.

Оподаткування земельних ділянок, зайнятих садівницькими товариствами, здійснюється відповідно до ст. 6 Закону № 2535-ХІІ — у відсотках грошової оцінки певного виду сільськогосподарських угідь з урахуванням індексації грошової оцінки земель.
Земельний податок сплачується садівницькими товариствами з усієї площі земельної ділянки (включаючи землі загального користування), за винятком площі землі, що займають члени товариства, яким Законом № 2535-ХІІ встановлено пільги, з виключенням їх земельних ділянок із загальної площі.
Юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку i щороку до 1 лютого подають розрахунок цього податку до органів державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки (ст. 14 Закону № 2535-ХІІ). Форму розрахунку затверджено наказом ДПА України від 26.10.2001 р. № 434, зареєстрованим у Мін’юсті України 19.11.2001 р. за № 963/6154.

Садівницькі товариства як юридичні особи повинні подавати розрахунок земельного податку один раз на рік — до 1 лютого поточного року, але враховуючи, що вони утримуються за рахунок внесків громадян — членів товариств, сплата земельного податку до бюджету цими товариствами може сплачуватись рівними частками у два терміни — до 15 серпня i до 15 листопада.
До зазначеного розрахунку повинні додаватись списки членів садівницького товариства, які користуються пільгами щодо сплати земельного податку із зазначенням підстави на право користування такою пільгою.
У разі приватизації членами садівницьких товариств земельних ділянок з одержанням Державних актів на право власності таким громадянам — членам товариства — нарахування i вручення податкового повідомлення на сплату земельного податку здійснюється податковими органами, як це передбачено ст. 17 Закону № 2535-ХІІ, i сплачується ними до 15 серпня i до 15 листопада. За землі загального користування в даному випадку земельний податок сплачується безпосередньо садівницьким товариством у ці самі терміни.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування
юридичних осіб ДПА України


ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 44 ЛИСТОПАД 2002 року