Туристичне підприємство має валютний рахунок. Валюта на ньому сформувалася як виручка від реалізації послуг ще до серпня 1995р.. коли було дозволено брати готівку за послуги валютою. Тепер підприємство має доручення банку продати валюту по курсу НБУ і гривні зарахувати на поточний рахунок. Якщо керуватися статтею 7 закону “Про прибуток /п.7.3.5., 7.3.1/ валові доходи - сума гривень, отримана за валюту при її продажу. А валові витрати -її вартість по курсу НБУ на 1995р. При цьому сума для оподаткування - курсова різниця, яка згідно п.7.3.6. вже була віднесена до валових доходів по мірі росту курсу валюти і оподаткувалася податком на прибуток. Що при цьому буде віднесено на валютні доходи і валові витрати?

Відповідь:
Відповідно до п.3.8. ст.3 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”334/94-ВР від 28.12.1994р. (далі Закон №334) із наступними змінами та доповненнями, що діяв до 1 липня 1997р., виручка від реалізації продукції (робіт, послуг) та інші види надходжень, одержані в іноземній валюті, перераховувались в національну грошову одиницю за курсом Національного банку України, що діяв на дату реалізації цієї продукції (робіт, послуг).

Таким чином, зазначена сума повинна була оподаткуватися у 3 кварталі 1995р. відповідно до норм Закону №334.

Відповідно до п.3.2. ст.3 Закону №334, з 1 січня 1995р. по 1 липня 1997р., не вважались прибутком і не оподатковувались курсові різниці, нараховані на валютні цінності підприємства.

Починаючи з 1 липня 1997р. введено в дію Закон України “Про оподаткування прибутків підприємств” в редакції Закону України від 22 травня 1997 року N 283/97-ВР.

Відповідно до п. 22.19 ст. 22 Закону №283 курсові різниці, накопичені у звітних періодах, до моменту набрання чинності цим Законом, списуються без подальшого відображення в балансі та без урахування у визначенні фінансових результатів господарювання чи податкових зобов'язань платника податку.

Таким чином, курсова різниця, накопичена у періоді з серпня 1995р. по 1 липня 1997 року, списується без урахування у визначенні податкових зобов'язань платника податку.

Починаючі з 1 липня 1997р., відповідно до п.п.7.3.6. п.7.3. ст.7 Закону №283 з метою оподаткування будь-яка іноземна валюта або заборгованість в іноземній валюті, що перебували на обліку платника податку на кінець звітного періоду, перераховуються в гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на останній робочий день звітного періоду. При цьому позитивна або від'ємна різниця між результатом такого перерахунку та балансовою вартістю іноземної валюти або заборгованості включається відповідно до валових доходів або валових витрат платника податку - кредитора або до валових витрат чи валових доходів платника податку - дебітора за наслідками звітного періоду. Для наступного податкового періоду балансова вартість іноземної валюти або заборгованості в іноземній валюті прирівнюється до їх вартості, визначеної на кінець попереднього звітного періоду.

Відповідно до п.п.7.3.5. п.7.3. ст.7 Закону №283, у разі продажу іноземної валюти за гривні валові доходи платника податку збільшуються на суму гривень, отриманих від покупця у зв'язку з таким продажем, а валові витрати такого платника податку збільшуються на суму балансової вартості такої іноземної валюти.

Враховуючи вищенаведене валові доходи туристичного підприємства збільшуються на суму гривень отриманих від покупця, а валові витрати на суму балансової вартості такої іноземної валюти розрахованої на кінець попереднього періоду (періоду в якому буде здійснено продаж).

Использована информация с сайта Государственной налоговой администрации - www.sta.gov.ua