Відповідь:
Згідно з пп. 8.3.7 п. 8.3 ст. 8 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”
(в редакції Закону України від 22.05.97 р. № 283/97-ВР зі змінами i доповненнями)
(далі — Закон) амортизація окремого об’єкта основних фондів групи 1 провадиться
до досягнення балансовою вартістю такого об’єкта 100 неоподатковуваних мінімумів
доходів громадян, тобто 1700 грн. Залишкова вартість такого об’єкта належить
до складу валових витрат за результатами відповідного податкового періоду, а
балансова вартість прирівнюється до нуля.
Таким чином, платник податку може віднести до складу валових витрат суму не більшу 1700 грн. за умови, що балансова вартість такого основного фонду дорівнює або є меншою зазначеної суми.
Разом з тим згідно з пп. 8.4.10 п. 8.4 ст. 8 Закону, якщо платник податку приймає рішення про ліквідацію окремого об’єкта основних фондів групи 1, не пов’язане з обставинами, обумовленими пп. 8.4.8 ст. 8, балансова вартість такого об’єкта не відноситься до валових витрат i відшкодовується за рахунок власних джерел платника податку.
Підпунктом 8.4.8 п. 8.4 ст. 8 Закону передбачено особливості збільшення i зменшення балансової вартості груп основних фондів, якщо платник податку вимушено замінює основні фонди, які (або їх частина) з незалежних від нього обставин знаходяться під загрозою їх неминучої заміни, зруйнування або знесення (за умови підтвердження наявності такої загрози або неминучості у порядку, передбаченому пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 цього Закону).
Поряд з цим пп. 8.4.3 п. 8.4 ст. 8 Закону визначено, що сума перевищення виручки від продажу над балансовою вартістю окремих об’єктів основних фондів групи 1 та нематеріальних активів включається до валових доходів, а сума перевищення балансової вартості над виручкою від такого продажу — до валових витрат платника податку.
Оскільки зазначений об’єкт ліквідується не у зв’язку з обставинами загрози чи неминучої його заміни, підтвердженими згідно з пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 Закону, то балансова вартість такого об’єкта, що знаходився в аварійному стані, не відноситься на валові витрати, а відшкодовується за рахунок власних джерел підприємства.
Слід зазначити, що при умові побудови на місці ліквідованого
тупика іншого об’єкта, який в подальшому амортизуватиметься, до балансової вартості
такого об’єкта буде включено витрати, пов’язані з ліквідацією зазначеного тупика.
Использована информация с сайта Государственной налоговой администрации - www.sta.gov.ua