• Послуги страхового брокера


У зв’язку з тим, що на ринку страхових послуг
поширена діяльність страхових посередників як
юридичних, так i фізичних осіб — суб’єктів
підприємницької діяльності, особливо страхових
брокерів, виникають запитання щодо порядку
відображення в податковому обліку витрат учасників
при здійсненні операцій зі страхування. Зокрема,
чи включається до складу валових витрат у
страхувальника винагорода, яка виплачується
страховому брокеру згідно з брокерською угодою; чи
включається до складу валових витрат у страхового
брокера — юридичної особи винагорода, яку він
виплачує на підставі цивільно-правових договорів
іншому посереднику, який є фізичною особою —
суб’єктом підприємницької діяльності та надає
послуги з укладання договорів страхування?


Відповідно до ст. 15 Закону України від 04.10.2001 p. № 2745-III «Про внесення змін до Закону України «Про страхування» посередницька діяльність страхових та перестрахових брокерів у страхуванні та перестрахуванні здійснюється як виключний вид діяльності i може включати консультування, експертно-інформаційні послуги, роботу, пов’язану з підготовкою, укладанням та виконанням (супроводом) договорів страхування (перестрахування), у тому числі щодо врегулювання збитків у частині одержання та перерахування страхових платежів, страхових виплат та страхових відшкодувань за угодою відповідно із страхувальником або перестрахувальником, інші посередницькі послуги у страхуванні та перестрахуванні за переліком, встановленим уповноваженим органом.
Підпунктом 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 344/94-ВР встановлено, що до складу валових витрат платника податку включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв’язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) i охороною праці, з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 — 5.8 цієї статті.
Крім того, пп. 5.4.6 п. 5.4 ст. 5 Закону № 334/94-ВР передбачено перелік видів страхування, витрати за якими у вигляді страхових платежів відносяться до валових витрат страхувальника у разі, якщо такі платежі пов’язані з господарською діяльністю платника податку або з обов’язковим страхуванням життя, здоров’я або інших ризиків, пов’язаних з діяльністю фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, обов’язковість якого передбачено законодавством.
Таким чином, якщо послуги страхового брокера пов’язані з супроводом договорів страхування (перестрахування) щодо ризиків, визначених пп. 5.4.6 п. 5.4 ст. 5 Закону № 334/94-ВР, оплата таких послуг включається до валових витрат платника податку на прибуток.
Щодо питання відображення в податковому обліку страхового брокера витрат у вигляді винагороди фізичній особі — суб’єкту підприємницької діяльності за послуги з укладання договорів страхування, то сума такої винагороди не відноситься до валових витрат платника податку — страхового брокера у зв’язку з тим, що посередницька діяльність страхового брокера згідно з вищенаведеними чинним законодавством щодо страхування є виключним видом діяльності, яка не передбачає укладання договорів страхування.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування
юридичних осіб ДПА України

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 46 ГРУДЕНЬ 2002 року