• Дочірнє підприємство



Створене дочірнє підприємство має загальну чисельність працівників 15 чоловік; обсяг виручки від наданих послуг становить 450 тис. грн. за рік. Чи може підприємство перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності?

Згідно зі ст. 1 Указу № 727/98 спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для суб’єктів малого підприємництва, зокрема, юридичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб i обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. грн.
Водночас ст. 7 Указу визначено, що його дія не поширюється на суб’єктів підприємницької діяльності, у статутному фонді яких частки, що належать юридичним особам — учасникам та засновникам даних суб’єктів, які не є суб’єктами малого підприємництва, перевищують 25 відсотків.
Поняття суб’єктів малого підприємництва та основні напрями державної підтримки малого підприємництва наведено в Законі України від 19.10.2000 р. № 2063-III «Про державну підтримку малого підприємництва».
Тобто якщо засновником дочірнього підприємства є суб’єкт малого підприємництва, то таке підприємство може перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності у разі відповідності вимогам Указу.
Якщо засновник дочірнього підприємства не є суб’єктом малого підприємництва i його частка у статутному фонді цього підприємства перевищує 25 відсотків (має 100-відсоткову частку), то таке дочірнє підприємство навіть у разі відповідності вимогам Указу щодо середньооблікової чисельності працюючих та обсягу виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не може перейти на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування юридичних осіб ДПА України

 

ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 48 ГРУДЕНЬ 2002 року