• Платник єдиного та фіксованого податків



Чи може фізична особа одночасно бути платником єдиного та фіксованого податків?

Порядок оподаткування доходів громадян прибутковим податком, у тому числі тих, які здійснюють підприємницьку діяльність, регулюється Декретом № 13-92, а механізм застосування його положень викладено в Інструкції.
Доходи громадян, одержані від здійснення підприємницької діяльності, оподатковуються відповідно до положень розділу четвертого Декрету № 13-92, порядок застосування викладено в п. 4 Інструкції.
Оподатковуваним доходом громадян — суб’єктів підприємницької діяльності, одержаним від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між валовим доходом (виручка у грошовій та натуральній формах) i документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов’язаними з одержаним у відповідному звітному періоді доходом. Якщо ці витрати не можна підтвердити документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами у відсотках до валового доходу (додаток 6 до Інструкції).
Для правильного визначення оподатковуваного доходу громадяни — суб’єкти підприємницької діяльності зобов’язані вести облік доходів i витрат, безпосередньо пов’язаних з їх одержанням, та подавати до податкового органу у визначеному порядку декларації про доходи та витрати.
Згідно зі ст. 14 розділу четвертого Декрету № 13-92 громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність з продажу товарів i надання супутніх такому продажу послуг на ринках та є платниками ринкового збору відповідно до чинного законодавства, мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів, одержаних від цієї діяльності, за фіксованим розміром податку шляхом придбання патенту за умови, якщо: кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником фіксованого податку, включаючи членів його сім’ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності, не перевищує п’яти; валовий дохід від самостійного здійснення підприємницької діяльності або з використанням найманої праці за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю придбання патенту, не перевищує семи тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (на сьогодні — 119000 грн.). Доходи таких громадян, одержані від здійснення інших видів підприємницької діяльності, оподатковуються в загальному вищевикладеному порядку. Не дозволено застосування фіксованого податку при здійсненні торгівлі лікеро-горілчаними та тютюновими виробами.
З метою реалізації державної політики з питань розвитку i підтримки малого підприємництва, ефективного використання його можливостей у розвитку національної економіки з 01.01.99 р. Указом № 746/99 запроваджено спрощену систему оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів малого підприємництва, зокрема для фізичних осіб, які займаються підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи i у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом календарного року перебуває не більше 10 осіб i обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за календарний рік не перевищує 500 тис. грн.
Такі фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності для суб’єктів малого підприємництва може застосовуватися поряд із загальною системою оподаткування, обліку та звітності, передбаченою законодавством, на вибір суб’єкта малого підприємництва.
Чинним порядком оподаткування доходів, які одержують громадяни, в тому числі від здійснення підприємницької діяльності, є порядок, передбачений Декретом № 13-92.
Обмежень щодо переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність з продажу товарів i надання супутніх такому продажу послуг на ринках i сплачують при цьому фіксований податок, Указ № 746/99 не встановлює. Отже, такі громадяни можуть самостійно обрати спосіб оподаткування доходів, одержаних від такої діяльності, за єдиним податком шляхом отримання Свідоцтва про сплату єдиного податку, якщо місцева рада встановила ставку єдиного податку на такий вид діяльності, чи сплачувати фіксований податок.

Консультують фахівці Головного управління оподаткування фізичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 2 січень 2003 року