Як перевірити правильність проведення річного перерахунку з прибуткового податку



Об’єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний дохід за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел як на території України, так i за її межами.
При визначенні сукупного оподатковуваного доходу враховуються доходи, одержані як у натуральній, так i в грошовій формі.
Після закінчення календарного року громадяни, які отримували доходи не за місцем основної роботи, зобов’язані до 1 квітня подати до податкової інспекції за місцем проживання декларацію про суми сукупного доходу, одержаного як за основним, так i не за основним місцем роботи.
Слід зазначити, що Декретом Кабінету Міністрів України від 26.12.92 р. № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян» зобов’язано вести облік доходів i витрат, пов’язаних із одержанням доходів, тих громадян, які одержують доходи не за місцем основної роботи.
До таких доходів належать доходи, отримані від юридичних та фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, в тому числі за сумісництво, продаж творів, гонорари за винахід, читання лекцій, за видання творів та інші роботи, здійснювані на основі договорів підряду та інших договорів цивільно-правового характеру.
Із зазначених доходів податок обчислюється та утримується за ставками 20% відповідно до п. 3 ст. 5 Декрету у джерела виплати з наданням довідки за ф. № 2 про виплачені доходи та утриманий податок до податкової інспекції за місцем проживання громадян.
Податкові органи використовують ці відомості для перевірки поданих громадянами декларацій та обчислення сукупної річної суми податку.
Після подання декларації про доходи податкові органи провадять перерахунки прибуткового податку з урахуванням доходів, отриманих як за основним, так i не за основним місцем роботи, при цьому з оподатковуваного доходу виключаються встановлений чинним законодавством неоподатковуваний мінімум, а також суми доходу, на які зменшується сукупний оподатковуваний дохід для громадян, що мають право на пільги з оподаткування.
Додатково нараховані за остаточними розрахунками суми податку підлягають сплаті до податкового органу не пізніше одного місяця з дня одержання податкового повідомлення, а зайво сплачені суми податку підлягають поверненню платнику податку не пізніше одного місяця після проведення остаточного перерахунку.
Мабуть, кожному цікаво знати, скільки йому необхідно сплатити прибуткового податку в разі додаткових нарахувань або яка сума підлягає поверненню, якщо прибутковий податок було зайво утримано.
Іноді буває, що громадянин сумнівається щодо правильності нарахованої суми податку або не погоджується i вважає, що йому повернуто замалу суму. Щоб уникнути сумнівів, пропонується зробити розрахунок самостійно та перевірити правильність нарахованої суми податку.
Необхідно зазначити, що річний перерахунок прибуткового податку провадиться за ставками прогресивної шкали оподаткування згідно з Указом Президента України від 13.09.94 р. № 519/94 «Про збільшення неоподатковуваного мінімуму та ставки прогресивного оподаткування доходів громадян» (зі змінами та доповненнями) з урахуванням вимог Указу Президента України від 25.08.96 р. № 762/96 «Про грошову реформу в Україні».
Ставки прогресивної шкали оподаткування прямо залежать від рівня доходів: зі збільшенням доходу збільшується питома частка i сума нарахованого податку. Такий підхід в оподаткуванні доходів громадян запроваджено в більшості країн світу. Зокрема, прибутковий податок виступає регулюючим елементом між доходами держави та фізичних осіб у процесі перерозподілу коштів, які надходять до бюджету.
Завдяки прогресивній шкалі оподаткування також вирівнюється сума прибуткового податку, утриманого з працівника протягом року.

Прогресивна шкала оподаткування


Місячний
сукупний оподатковуваний
дохід
Ставки і розміри податку
у відсотках від доходу у гривнях (мінімальне
і максимальне значення)
До 17 грн. (дохід у розмірі 1 неоподатко-вуваного мінімуму) Не оподатковується 0
18—85 грн. (від 1 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) 10% суми доходу, що перевищує розмір одного неоподатковуваного мінімуму Від 10 коп.
до 6 грн. 80 коп.
86 — 170 грн. (від 5 до 10 неоподатко-вуваних мінімумів доходів громадян) 6 грн. 80 коп. + 15% від суми,
що перевищує 85 грн.
Від 6 грн. 80 коп.
до 19 грн. 55 коп.
171 — 1020 грн. (від 10 до 60 неоподат-ковуваних мінімумів доходів громадян) 19 грн. 55 коп. + 20% від суми,
що перевищує 170 грн.
Від 19 грн. 55 коп.
до 189 грн. 55коп.
1021 — 1700 грн. (від 60 до 100 неоподат-ковуваних мінімумів доходів громадян) 189 грн. 55 коп. + 30% від суми,
що перевищує 1020 грн.
Від 189 грн. 55 коп.
до 393 грн. 55 коп.
1701 грн. і вище (понад 100 неоподат-ковуваних мінімумів доходів громадян) 393 грн. 55 коп. + 40% від суми,
що перевищує 1700 грн.
Від 393 грн. 55 коп.
і вище, обмежень немає

 

Приклад

Громадянин протягом року отримав за основним місцем роботи 6000 грн., у тому числі матеріальну допомогу у розмірі 365 грн. Громадянин є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС II категорії та має пільгу щодо зменшення сукупного оподатковуваного доходу до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Утримано прибутковий податок з виплаченої заробітної плати у сумі 580,2 грн.
Крім того, протягом року він отримав заробітну плату у сумі 2000 грн. за виконання договорів цивільно-правового характеру (не за основним місцем роботи), з якої утримано прибутковий податок у сумі 400 грн.
За основним місцем роботи з його доходу утримано та перераховано на загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття 28 грн. Також протягом року ним перераховано до благодійної організації 300 грн., що підтверджено документально.
У декларації громадянином зазначено, що всього за основним та не за основним місцем роботи протягом року ним отримано 8000 грн., з яких сплачено 980,2 грн. прибуткового податку.
Розрахунок річної суми податку провадиться таким чином.
1. Визначається сукупний оподатковуваний дохід за рік:
8000 — 300 — 28 — 365 — 1836 = 5471 (грн.), де 300 грн. — сума, що перерахована до благодійної організації;
28 грн. — страхові внески на випадок безробіття;
365 грн. — матеріальна допомога;
1836 грн. — сума, на яку зменшується сукупний оподатковуваний дохід як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС II категорії. Зазначена сума обчислюється таким чином:
17 х 9 х 12 = 1836 (грн.), де 17 грн. — неоподатковуваний мінімум доходів громадян;
9 — кількість неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС II категорії);
12 — кількість місяців.
Примітка: кількість неоподатковуваних мінімумів до розрахунку — не 10, а 9, оскільки 1 мінімум включено до прогресивної шкали оподаткування.
2. Визначається місячний сукупний оподатковуваний дохід:
5471 : 12 = 455,9 (грн.).
3. Обчислюється прибутковий податок за прогресивною шкалою оподаткування з місячного сукупного оподатковуваного доходу. Сукупний оподатковуваний дохід для обчислення прибуткового податку приймається у цілих гривнях без копійок. Прибутковий податок визначається у гривнях з копійками:
(455 — 170) х 20% + 19,55 = 76,55 (грн.).
4. Визначається прибутковий податок з річної суми сукупного оподатковуваного доходу:
76,55 х 12 = 918,6 (грн.).
Визначається сума прибуткового податку за результатами річного перерахунку:
918,6 — 980,2 = — 61,6 (грн.),
де 980,2 грн. — сума прибуткового податку, яка утримана з доходів громадянина протягом року за основним та не за основним місцем роботи.
Тобто за результатами річного перерахунку громадянину необхідно повернути прибутковий податок у сумі 61,6 грн.

Валерій ЗАЙЦЕВ,
заступник начальника Головного управління оподаткування фізичних осіб ДПА України