Відповідно до ст. 32 Закону "Про господарські товариства" № 1576-ХІІ від 19.09.1991 року акціонерне товариство має право викупити у акціонера оплачені ним акції для їх наступного перепродажу, розповсюдження серед своїх працівників або анулювання. Зазначені акції реалізують або анулюють у термін не більше одного року.
Протягом цього періоду розподіл прибутку, а також голосування і визначення кворуму на загальних зборах акціонерів провадиться без урахування придбаних акціонерним товариством власних акцій. На суму валових доходів та валових витрат підприємства операція з викупу частини акцій власної емісії не впливатиме, тому така операція не відображатиметься у податковому обліку ВАТ.
Щодо акціонера, то продаж ним акцій с завершальною частиною операції з купівлі-продажу цінних паперів. Порядок оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами визначено п. 7.6 ст. 7 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" № 334/94-ВР вд 28.12.1994 року (у редакції Закону України № 283/97-ВР від 22.05.1997 року, далі — Закон), згідно з яким з метою оподаткування платник податку веде окремий облік фінансових результатів операцій з торгівлі цінними паперами, а позитивний результат від здійснення такої операції відображається у тому податковому (звітному) періоді, в якому цю операцію було завершено.
Тобто у зазначеному випадку платник податку — акціонер ВАТ у тому звітному (податковому) періоді, в якому він здійснив продаж акцій їх емітентові, повинен відобразити результат від здійснення операції з купівлі-продажу акцій як різницю між доходами від їх продажу та витратами на їх придбання. У разі, якщо сума витрат перевищує суму доходів, балансові збитки переносяться на зменшення доходів від таких операцій майбутніх періодів протягом термінів, визначених ст. 6 Закону.