ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕСПЕЧЕННЯ


Хто має право на призначення трудової пенси?


На трудові пенсії мають право особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів,

— за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Мають право на трудові пенсії також особи, які займаються підприємницькою діяльністю, заснованою на особистій власності фізичноТ особи та виключно її праці,

— за умови сплати страхових внесків до Пенсійного фонду; члени творчих спілок, а також інші творчі працівники, які не є членами таких спілок, — за умови сплати страхових внесків до Пенсійного фонду; інші особи, які підлягають державному соціальному страхуванню; працівники воєнізованих формувань, які не підлягають державному соціальному страхуванню, особи начальницького і рядового складу фельд'єгерської служби Міністерства зв'язку України; вихованці, учні, студенти, курсанти, слухачі, стажисти, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти; особи, які стали інвалідами у зв'язку з виконанням державних чи громадських обов'язків або у зв'язку з виконанням дій по рятуванню людського життя, охороні державної, колективної та індивідуальної власності, а також по охороні правопорядку; особи, які здійснюють догляд за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду; члени сімей осіб і пенсіонерів з числа названих осіб — у разі втрати годувальника.


Який нині порядок нарахування пенси?


Відповідно до ст. 19 Закону „Про пенсійне забезпечення" (далі — Закон) за наявності в чоловіків 25, у жінок 20 років трудового стажу пенсія за віком призначається в розмірі 55% заробітку.

Загальний порядок визначення середньомісячного заробітку для обчислення пенсій та види оплати праці, що враховуються при такому обчисленні, викладено у статтях 65, 66 зазначеного Закону. Пенсія за законом не повинна бути нижче мінімального розміру пенсії. Згідно з постановою Кабінету Міністрів від 13.03.2002 року № 279 „Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення" мінімальний розмір пенсії, передбачений для обчислення трудових пенсій за віком, становить 47,3 грн.

За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1% заробітку, але не менш як на 1% мінімального розміру пенсії.

Працівникам, зайнятим на роботах, передбачених п. "а" ст. 13 і ст. 14 цього Закону, за кожний рік роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, пенсія збільшується на 1% заробітку. До цих працівників належать зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці — за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів (постанова від 17.11.1997 року № 1290), і за результатами атестації робочих місць.

Обчислення заробітку для призначення пенсії та збільшення її на коефіцієнти підвищення відповідно до рішень уряду залежить від періоду, за який взято заробітну плату. Зокрема, у разі обчислення пенсії із заробітку до 1 січня 1992 року, заробітна плата коригується відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 20.07.1992 року № 395 „Про додаткове коригування рівнів державних пенсій". При обчисленні пенсії з урахуванням заробітку за період після 1 січня 1992 року заробітну плату коригують відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 08.12.1997 року № 1357 „Про коригування заробітку для обчислення розміру пенсій".

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 9(401) 1-7 березня 2003 р.