• Звільнення активів платника з податкової застави



Райспоживспілка уклала з місцевим податковим органом договір на розстрочення податкового боргу до 2005 р., за яким систематично сплачує чергові частин суми розстроченого боргу. Заборгованості зі сплати поточних платежів у платника немає. Чи поширюється в даному випадку право податкової застави на майно спілки, адже згідно з п. 8.7 ст. 8 Закону № 2181-III однією з підстав зупинення податкової застави є прийняття податковим органом рішення про розстрочення суми податкового боргу?
(Покровська райспоживспілка, смт Покровське Покровського району Дніпропетровської обл.)

У даному випадку платнику податків розстрочення надавалося на підставі ст. 18 Закону № 2181-III.
Дійсно, активи платника податків звільняються з податкової застави з дня настання однієї з подій, перелічених у пп. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону № 2181-III. Однією з них є прийняття керівником податкового органу рішення про розстрочення (відстрочення) суми податкового боргу або досягнення податкового компромісу у разі коли умови, визначені в рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс, передбачають зупинення права податкової застави.
Однак ст. 19 Закону № 2181-III визначено, що ст. 18 набрала чинності з 21.02.2001 р. (дата опублікування Закону № 2181-III), а ст. 8, в свою чергу, — з 01.10.2001 р.
Тобто на момент виконання процедури розстрочення згідно з ст. 18 Закону № 2181-III норма, яка б передбачала звільнення активів з податкової застави на підставі рішення про розстрочення, не діяла.
Таким чином, рішення про розстрочення податкових боргів відповідно до ст. 18 Закону № 2181-III не може передбачати звільнення активів платників податків з податкової застави.

Консультують фахівці Головного управління стягнення податкового боргу ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 10 березень 2003 року