Порядок справляння до бюджету рентних платежів у 2003 році



З прийняттям Закону України від 26.12.2002 р. № 380-IV «Про Державний бюджет України на 2003 рік» (далі — Закон) розміри ставок рентних платежів у 2003 р. порівняно з 2002 р. не змінилися.
Відповідно до Закону підприємства, що здійснюють видобуток природного газу (крім Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз») та нафти, вносять до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рентну плату за природний газ у розмірі 28,9 грн. за 1000 м3 та за нафту — у розмірі 52,02 грн./т.
Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз» у 2003 р. сплачує рентну плату за нафту на загальних підставах.
Крім того, ст. 4 Закону передбачено, що суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють транспортування трубопровідним транспортом природного газу, нафти та аміаку територією України, вносять до Державного бюджету України:
рентну плату за транзитне транспортування природного газу в розмірі 1,67 грн. за 1000 м3 газу на кожні 100 км відстані;
рентну плату за транспортування нафти магістральними нафтопроводами в розмірі, еквівалентному 0,685 дол. США за 1 т нафти, що транспортується;
рентну плату за транзитне транспортування аміаку в розмірі, еквівалентному 0,3 дол. США за 1 т на кожні 100 км відстані.
Разом з тим цією ж статтею зазначено, що сплата згаданих платежів здійснюється щодекади (15, 25 числа поточного місяця, 5 числа наступного місяця), виходячи з обсягів природного газу, нафти, аміаку, що транспортуються територією України, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у національній валюті України за офіційним курсом гривні до долара США, встановленим Нацбанком України на день, що передує дню сплати платежу.
Розрахунки з відрахувань від плати за транзит природного газу, аміаку через територію України та відрахувань від надходжень за транспортування нафти магістральними нафтопроводами подаються до органів стягнення щомісяця до 20 числа місяця, наступного за звітним.
Якщо суму відрахувань, нараховану за звітний період, не було внесено в установлений термін (до 25 числа місяця, наступного за звітним), то вона сплачується до Державного бюджету України з нарахуванням пені з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Нацбанку України від суми недоплати, розрахованої за кожний день прострочення платежу, починаючи з наступного дня після настання терміну платежу i по день сплати включно.
Звертаємо увагу як платників податків, так i працівників податкових органів, що назви платежів змінено. Тому відповідно до наказу Мінфіну України від 29.12.2002 р. № 1100 «Про внесення змін i доповнень до бюджетної класифікації» кошти повинні надходити до Державного бюджету України за зазначеними платежами i зараховуватися на такі коди:
код 21060500 «Рентна плата за транзитне транспортування природного газу через територію України»;
код 21060600 «Рентна плата за транспортування нафти магістральними нафтопроводами»;
код 21060700 «Рентна плата за транспортування аміаку через територію України».
Крім цього, з метою виконання прогнозних показників, правильності обчислення та своєчасної сплати нарахованих сум бюджету за вищезазначеними платежами до прийняття відповідних нормативних актів на виконання Закону слід керуватися положеннями:
постанови Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. № 487 «Про продовження терміну дії та внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2001 р. № 256»;
постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2000 р. № 1742 «Про затвердження Положення про порядок обчислення i сплати до державного бюджету відрахувань від надходжень за транспортування нафти магістральними нафтопроводами та від плати за транзит аміаку, природного газу через територію України».
Слід звернути увагу на те, що керуватися вищезазначеними постановами необхідно в частині, що не суперечить Закону.

Ольга БЕЗКРОВНА,
начальник відділу платежів спеціального призначення управління місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 10 березень 2003 року