1. Порядок оплати праці в разі невиконання норм виробітку встановлено ст. 111 Кодексу законів про працю. Якщо норми не виконано з вини працівника, оплата праці провадиться пропорційно виконаній роботі.
Якщо ж невиконання норм виробітку не залежало від працівника, нарахована йому заробітна плата не може бути нижчою від двох третин тарифної ставки встановленого йому розряду (окладу).
2. Відповідно до ст. 15 Закону України „Про оплату праці" від 22.12.1994 року форми і системи оплати праці, норми, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами в колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Тобто умови оплати праці за керівництво виробничою практикою студентів-практикантів має бути обумовлено в колективному договорі.
При запровадженні оплати праці за керівництво виробничою практикою студентів-практикантів середніх і вищих навчальних закладів працівників підприємства, яким доручено керівництво практикою за наказом по підприємству, можна керуватись Порядком надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.1999 року № 992.
Відповідно до п. 19 Порядку робота керівників виробничого навчання та виробничої практики, призначених з числа інженерно-технічних працівників і кваліфікованих робітників, може оплачуватись підприємством за рахунок коштів, передбачених на підготовку, перепідготовку й підвищення кваліфікації кадрів, додатково на термін виробничого навчання та виробничої практики щомісяця в таких розмірах: за наявності 1-2 учнів, слухачів — 5% основної заробітної плати, яку вони одержують за основним місцем роботи; 3-4—10; 5-7—20; 8-Ю учнів, слухачів — 30%.
Крім того, можна встановити вищі гарантії для зазначених працівників, включивши їх до колективного договору.
Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА
По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 11 (403) 15-21
березня 2003 р.