СЛУЖБОВІ ПОЇЗДКИ ПРАЦІВНИКА


Якими документами мають підтверджуватися службові поїздки працівника на міському транспорті, котрі оплачує державна установа?


Згідно з останнім абзацом п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку від 19.02.2001 р. № 72 (із змінами), розрахунки готівкою підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами провадяться із застосуванням прибуткових та видаткових касових ордерів, касових і товарних чеків, розрахункових квитанцій, проїзних документів тощо, які підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, а також рахунків-фактур, договорів, угод, контрактів, актів закупівлі товарів тощо.

За наказом Міністерства статистики, від 27.05.1996 р. № 150 до проїзного документа належить квиток (талон) — документ, що надає право пасажиру за плату користуватися автобусом (трамваєм, тролейбусом). Одноразовий квиток (талон) надає право на одну поїздку в одному виді транспорту, абонементний квиток — на користування одним або кількома видами громадського транспорту протягом терміну чинності цього квитка.

Відповідно до п. 1.7 Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів від 13.03.1998 р. № 59 (із змінами), відрядженому працівникові відшкодовуються витрати на проїзд міським транспортом загального користування (крім таксі) за місцем відрядження (згідно з підтвердними документами) відповідно до маршруту, погодженого з керівником.

Отже, факт користування працівником (за маршрутом, погодженим із керівником підприємства) автобусом (трамваєм, тролейбусом, метро) потрібно підтвердити прикладеним до авансового звіту працівника використаним (закомпостируваним) квитком (талоном) або абонементним квитком.

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 21 (413) 24-30 травня 2003 р.