Збір за користування надрами


 
 


Спеціальний дозвіл (ліцензія) на видобування глини

Гірничо-збагачувальний комбінат (ГЗК) має спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами для видобування марганцевого концентрату. При його видобутку супутньою розкривною породою є зелена глина, яку ГЗК реалізує. Чи необхідно ГЗК мати спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами для видобування глини?

Згідно з п. 9 Класифікації запасів запаси корисних копалин підраховуються за результатами геологорозвідувальних робіт або розробки родовищ корисних копалин. Окремо підраховуються запаси корисних копалин, що належать до різних класів за рівнем їх промислового значення, ступенем техніко-економічного та геологічного вивчення.
Пунктом 11 Класифікації запасів передбачено, що у Державному балансі запасів корисних копалин (за текстом — Державний баланс) обліковуються запаси всіх корисних копалин. Нові родовища зараховуються до Державного балансу на підставі рішень Державної комісії по запасах корисних копалин (ДКЗ) щодо кількості, промислового значення i ступеня вивчення запасів та достовірності ресурсів корисних копалин. Облік приросту запасів корисних копалин, додатково виявлених у процесі розвідки або розробки родовищ, зарахованих до Державного балансу, ведеться на підставі звітних балансів користувачів надр.
На комплексних родовищах підрахунку та обліку підлягають запаси основних i спільно залягаючих (супутніх) корисних копалин, наявні в них корисні компоненти, а також відходи гірничого виробництва. Підрахунок запасів супутніх корисних копалин i компонентів провадиться згідно із законодавством (п. 14 Класифікації запасів).
Запаси підраховуються та обліковуються, ресурси оцінюються окремо за кожним видом корисних копалин i напрямом їх промислового використання (п. 17 Класифікації запасів).
Запаси корисних копалин розвіданих родовищ, а також запаси корисних копалин, додатково розвіданих у процесі розробки родовищ, відповідно до ст. 45 Кодексу про надра підлягають експертизі та оцінюються Державною комісією України по запасах корисних копалин.
Відповідно до п. 28 Положення № 865 надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин та акта про надання гірничого відводу здійснюється після державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин.
Таким чином, якщо родовище марганцевого концентрату (основна корисна копалина) розвідано, пройшло експертизу та було оцінено i запаси затверджено протоколом ДКЗ разом із запасами спільно залягаючих (супутніх) корисних копалин — глини, то у графі «основні (додаткові) умови» дозволу (ліцензії) на користування надрами повинна бути інформація про видобуток супутньої корисної копалини.
У разі якщо проводиться використання розкривних i супутніх порід, що утворюються в процесі видобування корисних копалин, не взятих у встановленому порядку на баланс запасів, то плата за користування надрами не справляється (п. 3.4 Інструкції № 207/472/51/157).
У свою чергу ГЗК повинен провести відповідні роботи щодо додаткової розвідки родовища у встановленому чинним законодавством порядку i включити у дозвіл (ліцензію) на користування надрами видобуток спільно залягаючої (супутньої) корисної копалини — глини або отримати новий дозвіл (ліцензію).

Супутні корисні копалини

Який порядок подання розрахунків за користування надрами за супутні корисні копалини?

У разі якщо запаси корисних копалин пройшли державну експертизу та оцінені й затверджені протоколом ДКЗ разом із запасами спільно залягаючих (супутніх) корисних копалин, то відповідно до п. 5.5 Інструкції № 207/472/51/157 при розробці користувачем надр більше одного виду корисних копалин плата обчислюється за кожний вид окремо.
При розробці користувачами надр більше одного виду корисних копалин форми відповідного розрахунку плати складаються i подаються за кожний вид корисних копалин окремо (п. 6.1 Інструкції № 207/472/51/157).

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України