ПОДАТКОВІ ПІЛЬГИ ЧОРНОБИЛЬЦЯМ


Які пільги передбачено чинним законодавством шодо тт прибуткового податку з громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи?

 


Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів "Про прибутковий податок з громадян" від 26.12.1992 року № 13-92 (далі - Декрет № 13-92), який регулює оподаткування доходів громадян, платниками прибуткового є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, а об'єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, є сукупний оподатковуваний дохід за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел як на території України, так і за її межами, незалежно від того, за рахунок яких коштів формується це джерело.

Підпунктом "а" п. З ст. 6 Декрету № 13-92 встановлено, що сукупний оподатковуваний дохід громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи і віднесені до І та II категорій, при обкладанні прибутковим податком щомісяця зменшується до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів на місяць, тобто до 170 грн. на місяць; у громадян, яких віднесено до III та IV категорій, — до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів на місяць, тобто до 85 грн. на місяць.

Пільги громадянам надаються за наявності у них документів, що надають право на їх одержання. Згідно з пп. "в" п. 1 ст. 19 Декрету № 13-92 громадяни зобов'язані пред'являти підприємствам, установам, організаціям і фізичним особам — суб'єктам підприємницької діяльності, які виплачують доходи, а також податковим органам документи, що підтверджують право на одержання пільг.

Протягом календарного року пільга щодо прибуткового податку надається громадянам на доходи, одержані ними за місцем основної роботи (там, де ведеться трудова книжка працівника). Для своєчасного одержання пільга щодо прибуткового податку громадяни під час оформлення на роботу за місцем основної роботи зобов'язані подати до бухгалтерії підприємства, установи, організації чи фізичній особі — суб'єкту підприємницької діяльності документ (його копію), що надає право на пільги. При виникненні права на пільга протягом року пільги надаються з місяця, в якому було подано документи, що підтверджують право на одержання пільг. У разі несвоєчасного подання документів із поважних причин пільга надається з місяця виникнення такого права за рішенням власника або уповноваженого ним органу, або керівника податкової інспекції, але не раніше як з початку календарного року.

За наявності у громадянина права на пільги з кількох підстав йому надається одна з них за його вибором. Цей порядок зберігається при проведенні остаточного розрахунку прибуткового податку за відповідний період календарного року.

Якщо громадяни протягом календарного року одержують будь-які доходи не за місцем основної роботи, то такі доходи оподатковуються в порядку, визначеному в статтях 11 та 12 Декрету № 13-92, за ставкою 20 відсотків без застосування неоподатковуваного мінімуму доходів громадян і без надання відповідних пільг щодо прибуткового податку. У такому випадку пільги щодо прибуткового податку надаються податковими органами за місцем проживання таких громадян на підставі поданої ними декларації про доходи під час обчислення сукупної річної суми податку.

Сторінку підготувала Тетяна НІКОЛАЄВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 29 (421)19 - 25 липня 2003 р.