Визначено термін «погашення податкового боргу»

Коментар фахівця

Наказом ДПА України від 16.07.2003 р. № 354 затверджено Узагальнююче податкове роз’яснення положень Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (за текстом — Закон № 2181-ІІІ) у частині визначення терміна «погашення податкового боргу».
Відповідно до визначення, наведеного у пп. 4.4.2 п. 4.4 ст. 4 Закону № 2181-III, та відповідно до Порядку надання роз’яснень окремих положень податкового законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 12.04.2003 р. № 176 та зареєстрованого у Мін’юсті України 23.04.2003 р. за № 326/7647, вищезазначене роз’яснення узагальнююче, оскільки є оприлюдненням офіційного розуміння відповідних положень податкового законодавства, видане для користування всіма платниками податків.
На сьогодні в законодавчих та інших нормативно-правових актах досить часто використовується поняття «погашення податкового боргу» (один лише Закон № 2181-III використовує зазначене словосполучення десятки разів). При цьому погашення податкового боргу має чимало правових наслідків. Саме з моменту погашення податкового боргу платнику податків нараховується пеня, вважаються відкликаними направлені йому податкові вимоги, звільняються з податкової застави активи платника податків, припиняється процедура стягнення активів платника податків тощо. На перший погляд здається, що визначення терміна «податковий борг», яке міститься в Законі № 2181-III, достатньо, адже погашається він шляхом сплати. Однак насправді погашення боргу може здійснюватись різними шляхами. Оскільки ні Закон № 2181-III, ні будь-який інший нормативно-правовий акт при цьому чітко не визначив, що ж таке «погашення податкового боргу», необхідність єдиного розуміння цього поняття очевидна.
Отже, погашення податкового боргу за певним видом платежу до бюджету — це зменшення абсолютного значення від’ємного сальдо розрахунків платника податків з бюджетом, підтверджене відповідним документом.
Крім вищезазначеного, Закон № 2181-III передбачає різні правові наслідки у разі повного та часткового погашення податкового боргу, не наводячи тлумачення цих понять. Тому одночасно з визначенням загального терміна «погашення податкового боргу» Узагальнююче податкове роз’яснення містить i визначення двох його різновидів — повного та часткового погашення.
Для того щоб знати, чи повністю погашено податковий борг за платежем чи лише його частина, платник податків повинен знати своє сальдо розрахунків з бюджетом. Звичайно, належне ведення податкового обліку дає змогу платнику постійно володіти зазначеною інформацією. Більше того, якщо платник податків допустив виникнення податкового боргу в розрахунках з бюджетом, то він постійно отримуватиме інформацію про стан своїх розрахунків з бюджетом з джерел, передбачених законодавством (наприклад, із податкових вимог, повідомлень про розподіл сплачених сум на ті, що спрямовуються в погашення податкового боргу, й ті, що спрямовуються в погашення пені).
Отже, платник податків завжди може скористатися своїм правом та довідатися про стан своїх розрахунків з бюджетом, звернувшись до відповідного податкового органу.

Сергій САЛІВОН,
заступник начальника управління адміністрування облікових показників Головного управління адміністрування облікових показників та звітності
ДПА України
 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 28 липень 2003 року