• Кошти власних заощаджень


Центр соціально-трудової та професійної реабілітації інвалідів — юридична особа створено з метою здійснення реалізації права інвалідів на працю. Підприємство працює на спрощеній системі оподаткування за ставкою 10 відсотків. Учасниками-інвалідами внесено до каси підприємства кошти власних заощаджень, які з часом буде повернуто їх власникам. Чи обкладаються єдиним податком такі внески?
(В. Ковальчук, Житомирська обл.)

 

Відповідно до Указу № 727/98 базою для оподаткування єдиним податком є сума виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), фактично отримана суб’єктом підприємницької діяльності на розрахунковий рахунок або(та) в касу за здійснення операцій з продажу продукції (товарів, робіт, послуг).
Порядком № 554 передбачено, що суб’єкт малого підприємництва — юридична особа, який застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, у Книзі обліку доходів i витрат у дохідній частині відображає всі надходження, отримані на розрахунковий рахунок та в касу суб’єктом малого підприємництва від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), майна, включаючи основні фонди, які належать суб’єкту малого підприємництва й реалізовані у звітному (податковому) періоді, позареалізаційні доходи та виручку від іншої реалізації.
Тобто суб’єкт малого підприємництва для обкладання єдиним податком повинен враховувати всі надходження, отримані на розрахунковий рахунок та в касу від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), суми позареалізаційних доходів, виручку від іншої реалізації.
Крім того, п. 40 Положення № 39 визначено, зокрема, що інші доходи, які виникають у процесі звичайної діяльності, але не пов’язані з операційною діяльністю підприємства, відображаються у статті «Інші звичайні доходи» фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва.
Оскільки кошти особистих заощаджень учасників підприємства, перераховані на розвиток підприємства, відносяться до інших доходів підприємства, які виникають у процесі звичайної діяльності, але не пов’язані з операційною діяльністю, то в Книзі обліку доходів i витрат ця сума відображається у графі 5 «Позареалізаційні доходи та виручка від іншої реалізації».
Таким чином, підприємство для обкладання єдиним податком повинно враховувати всі надходження, отримані на його розрахунковий рахунок та в касу від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), суми позареалізаційних доходів, включаючи кошти власних заощаджень працівників, які внесено ними до каси підприємства як позика.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 28 липень 2003 року