• Відображення в Звіті про фінансові результати резерву відпусток


В якому рядку Звіту про фінансові результати слід відображати резерви відпусток працівників відповідних підрозділів підприємства (організації)?
(ДП «Інститут екогігієни i токсикології ім. Л. I. Медведя», м. Київ)

 


Відповідно до ст. 23 Закону № 504/96-ВР витрати, пов’язані з оплатою таких відпусток, як: щорічна основна відпустка; щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими i важкими умовами праці; щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці; відпустка у зв’язку з навчанням у середніх навчальних закладах; відпустка у зв’язку з навчанням у професійно-технічних навчальних закладах; відпустка у зв’язку з навчанням у вищих навчальних закладах, навчальних закладах післядипломної освіти та аспірантурі; творча відпустка та додаткова відпустка працівникам, які мають дітей, здійснюються за рахунок коштів підприємства, призначених на оплату праці, або за рахунок коштів фізичної особи, в якої працюють за трудовим договором працівники.
Згідно з ПБО 11 підприємства створюють забезпечення для відшкодування витрат на виплату відпусток працівникам. Забезпечення створюється при виникненні внаслідок минулих подій зобов’язання у підприємства, погашення якого призведе до зменшення ресурсів підприємства за умови, що оцінку такого зобов’язання може бути розрахунково визначено.
Якщо працівник відпрацював місяць, то він отримує право на кілька (один i більше) днів відпустки, а у підприємства виникає зобов’язання з її оплати. Крім того, законодавством передбачено обов’язкові відрахування на соціальні заходи (пенсійне страхування, соціальне страхування тощо). Оцінка майбутніх зобов’язань з оплати відпусток розрахунково встановлюється в звітному порядку відповідно до Інструкції, а саме: узагальнена інформація про рух коштів, які за рішенням підприємства резервуються для забезпечення майбутніх витрат i платежів відображається на рахунку 47 «Забезпечення майбутніх витрат i платежів». За кредитом цього рахунку відображається нарахування забезпечень, а за дебетом — їх використання.
Безпосередньо для обліку руху та залишків коштів на оплату чергових відпусток працівникам призначено субрахунок 471 «Забезпечення виплат відпусток». Так, сума забезпечення визначається щомісяця як добуток фактично нарахованої заробітної плати працівникам i відсотка, обчисленого як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці. На цьому субрахунку також узагальнюється інформація про забезпечення обов’язкових відрахувань (зборів) від забезпечення виплат відпусток на збори на обов’язкове державне пенсійне страхування, на обов’язкове соціальне страхування, на обов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття тощо.
Відповідно до п. 24 ПБО 3 поряд з іншими операційними витратами підприємства до статті «Інші операційні витрати» (рядок 090 ф. № 2 «Звіт про фінансові результати») включаються відрахування для забезпечення наступних операційних витрат i платежів. Облік таких витрат відображається за дебетом рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності» та за кредитом рахунку 47 «Забезпечення майбутніх витрат i платежів».
Згідно з ПБО 16 до складу елемента «Витрати на оплату праці» (рядок 240 ф. № 2 «Звіт про фінансові результати») включаються фактичні суми нарахованої оплати за дні наданих відпусток, облік яких ведеться за кредитом рахунку 66 «Розрахунки з оплати праці» та за дебетом рахунку 47 «Забезпечення майбутніх витрат i платежів», а до складу елемента «Відрахування на соціальні заходи» (рядок 250 ф. № 2 «Звіт про фінансові результати») — фактичні відрахування на пенсійне, соціальне страхування тощо, облік яких відображається за кредитом рахунку 65 «Розрахунки за страхування» та за дебетом рахунку 47 «Забезпечення майбутніх витрат i платежів».
Таким чином, рядок 240 у частині відрахувань на забезпечення виплат наступних витрат повинен дорівнювати сумі показників рядків 240, 250 i 270 у частині виплат відпускних i відрахувань на соціальні заходи.

З РЕДАКЦІЙНОЇ ПОШТИ

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 28 липень 2003 року