Продаж корпоративних прав без відшкодування



Співзасновник ТОВ — юридична особа, що внесла свою частку до статутного фонду майном, виходить зі складу товариства i відступає свою частку в статутному фонді іншим співзасновникам без відшкодування. Як відобразити цю операцію в податковому обліку підприємства, що відступає свою частку в статутному фонді товариства?
(М. Сойка, м. Чернівці)

За визначенням п. 1.8 ст. 1 Закону № 334/94-ВР право власності на статутний фонд (капітал) юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, — це корпоративні права.
Згідно з пп. 7.6.2 п.7.6 ст. 7 цього Закону облік операцій з придбання або продажу корпоративних прав здійснюється в порядку, встановленому п. 7.6 ст. 7 цього Закону, відповідно до якого:
платники податку ведуть окремий податковий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами i деривативами в розрізі окремих видів цінних паперів, а також фондових i товарних деривативів. При цьому облік операцій з акціями ведеться разом з іншими, ніж цінні папери, корпоративними правами.
Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від’ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному ст. 6 зазначеного Закону.
Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від’ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами чи деривативами такого ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу валових доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.
Усі інші витрати й доходи такого платника податку, крім витрат i доходів за операціями з цінними паперами (корпоративними правами) та деривативами, визначеними цим підпунктом, беруть участь у визначенні об’єкта оподаткування такого платника податку на загальних умовах, установлених цим Законом.
Норми цього пункту не поширюються на операції з емісії корпоративних прав або інших цінних паперів, що здійснюються платником податку, а також з їх зворотного викупу або погашення таким платником податку.
У співзасновника, що відступає без відшкодування свою частку в статутному фонді іншим співзасновникам, доходів від продажу корпоративних прав немає, а тому фінансовий результат операції з придбання та продажу зазначених корпоративних прав є від’ємним (у разі понесення ним витрат на придбання цих корпоративних прав).

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 32 серпень 2003 року