• Платник єдиного податку та бартерні операції


Юридична особа — суб’єкт підприємницької діяльності застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку. Які операції для такого платника вважаються бартерними?
(О. Безбурна, Миколаївська обл.)

 


Суб’єкти підприємницької діяльності — юридичні особи, які перейшли на спрощену систему оподаткування за єдиним податком, не мають права застосовувати інший спосіб розрахунків за відвантажену продукцію, крім готівкового та безготівкового розрахунків коштами.
У разі порушення цих вимог платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності починаючи з наступного звітного періоду (кварталу) (Указ № 727/98).
Поняття бартерної операції визначено у п. 1.19 ст. 1 Закону № 334/94-ВР, а саме: бартер (товарний обмін) — господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у будь-якій формі, іншій, ніж грошова, включаючи будь-які види заліку та погашення взаємної заборгованості, у результаті яких не передбачається зарахування коштів на рахунки продавця для компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг).
Таким чином, під час реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) суб’єкт підприємницької діяльності — платник єдиного податку повинен застосовувати готівковий або безготівковий розрахунки коштами. У разі порушення обмежень щодо застосування способу розрахунків такий платник єдиного податку повинен перейти на загальну систему оподаткування, обліку та звітності починаючи з наступного звітного періоду (кварталу).

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 33 вересень2003 року