• Кошти на банківський рахунок родича


Якщо фізична особа переїжджає з Росії в Україну й переказує свої гроші на банківський рахунок члена родини (матері) в Україні для придбання житла, чи будуть вони об’єктом оподаткування у матері?

 


Відповідно до Декрету № 13-92 (ст. 1), який на сьогодні встановлює порядок обкладання прибутковим податком одержуваних громадянами доходів, об’єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні, тобто проживають в Україні більше 183 днів у календарному році, є сукупний оподатковуваний дохід за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел як на території України, так i за її межами (ст. 2 Декрету № 13-92).
Сплата податку з доходів, одержаних в іноземній валюті, провадиться в валюті України. Доходи, одержані в іноземній валюті, перераховуються в валюту України за курсом Нацбанку України на дату одержання доходу.
Зарахування сплачених за межами України сум податку з одержуваних доходів провадиться лише у разі письмового підтвердження податковим органом відповідної іноземної держави факту сплати (утримання податку) у розмірі, що не перевищує суми податку, яка підлягає сплаті відповідно до законодавства України.
Згідно з переліком пільг, установлених ст. 5 Декрету № 13-92, до сукупного оподатковуваного доходу, отриманого громадянами в період, за який здійснюється оподаткування, не включаються, зокрема, суми, отримані громадянами в результаті розміщення їх власних заощаджень на поточних (депозитних) рахунках банків України, в тому числі в іноземній валюті (пп. «ї» п. 1 ст. 5). Не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадянина також суми, одержувані в результаті успадкування й дарування, за винятком сум авторської винагороди, отриманих неодноразово спадкоємцями (правонаступниками) авторів творів науки, літератури i мистецтва, а також відкриттів, винаходів та промислових зразків (пп. «ж» п. 1 ст. 5 Декрету № 13-92).
Зазначені грошові суми не включаються до сукупного оподатковуваного доходу громадян у разі підтвердження ними успадкованої чи подарованої суми відповідними документами, в тому числі нотаріально оформленими (свідоцтво про право на спадщину, нотаріально посвідчений договір дарування (ст. 244 Цивільного кодексу) та інші).
Не є об’єктом оподаткування отримані раніше i оподатковані доходи (крім доходів від спільної діяльності), які розподіляють між собою громадяни в межах їх сімейних, шлюбних правовідносин (Кодекс про шлюб та сім’ю України), якщо є документальне підтвердження отримання й оподаткування таких доходів, а також суми боргу, повернуті громадянину позичальником у розмірі, що не перевищує суми, одержаної в позику, за умови наявності договору позики, укладеного у письмовій формі, згідно із вимогами Цивільного кодексу (статті 374, 375).
Кошти, одержані громадянином як на відкритий ним валютний рахунок в установі банку, так i за допомогою Western Union від фізичних i юридичних осіб в інших, ніж зазначено вище, випадках, у тому числі з-за меж України, включатимуться до його сукупного оподатковуваного доходу i обкладатимуться прибутковим податком з громадян на загальних підставах.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 33 вересень2003 року