Законодавством передбачено, що працівники, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, мають право на відпустки.
На час щорічної відпустки за працівниками зберігається середній заробіток, який розраховується згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 08.02.95 р.
Виплати за час щорічної відпустки нараховуються діленням сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців-або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду, за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством. Одержаний результат множиться на число календарних днів відпустки (п. 7 Порядку).
До сумарного заробітку, виходячи з якого розраховують середню заробітну плату, належать: основна заробітна плата (тарифна ставка (оклад), відрядна розцінка для робітників та посадовий оклад для службовців); доплати і надбавки; премії, котрі не мають одноразового характеру, одноразова винагорода за підсумками роботи за рік та вислугу років тощо.
Аби працівники в разі підвищення окладів (тарифних ставок) під час обчислення середньої заробітної плати в усіх випадках її збереження відповідно до норм постанови, про яку вже йшла мова, не втрачали заробітку, Порядком передбачено коригування середнього заробітку. Так, п. 10 Порядку передбачено, що якщо на підприємстві відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, підвищено тарифні ставки і посадові оклади в розрахунковому періоді і періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток,— заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, які враховуються під час обчислення середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їхнього підвищення.
Коефіцієнт, на який потрібно коригувати виплати, що враховуються під час обчислення середньої заробітної плати, розраховують діленням окладу (тарифної ставки), встановленого після підвищення, на оклад (тарифну ставку), який він мав до підвищення.
На госпрозрахункових підприємствах і в організаціях заробітна плата коригується з урахуванням їхніх фінансових можливостей.
Відповіді підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 22/2003