Ст. 135-1 Кодексу законів про працю України передбачено, що договір про повну матеріальну відповідальність може бути укладено підприємством, установою, організацією з працівниками (що досягли 18-річного віку), які займають посади завідуючих касами, старших контролерів-касирів, старших касирів і касирів, а також іншими працівниками, які виконують обов'язки касирів, тобто працівників, які приймають, зберігають та проводять виплату грошей. Обов'язки касира при цьому мають бути невід'ємною частиною трудових обов'язків у відповідності з посадою.
Будь-який працівник, до обов'язків якого входить виконання зазначених робіт, у випадку відмови від укладення договору про повну матеріальну відповідальність за вимогою власника, може бути звільнений з роботи відповідно до законодавства з дотриманням установленого порядку.
Чи необхідно обов'язково заключати такий договір? Так, необхідно і обов'язково. Якщо власник не заключить з касиром такого договору, він може бути притягнутий до адміністративної відповідальності у відповідності зі ст. 164-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Крім того, наявність договору набагато спростить процес відшкодування заподіяної касиром шкоди (ст. 134 КЗпП). Цією статтею передбачено, що відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, якщо між працівником і підприємством, установою, організацією відповідно до ст. 135-1 цього Кодексу укладено письмовий договір про взяття на себе такими працівниками повної матеріальної відповідальності.
Договір укладається одночасно з прийняттям касира на роботу. Якщо на підприємстві з невеликим штатом працівників немає посади касира, то виконання обов'язків касира може бути покладено за письмовим розпорядженням керівника підприємства на бухгалтера або іншу посадову особу, з якими укладається договір про повну матеріальну відповідальність.
Якщо касир захворів (або відсутній з іншої поважної причини), всі підзвітні йому матеріальні цінності приймає інший касир (працівник, який виконує його обов'язки). У присутності головного бухгалтера і керівника (спеціально створеної комісії) матеріальні цінності перераховують і передають цьому касиру. Потім особи, які брали участь у перерахунку і передачі, складають і підписують відповідний акт.
Відповіді підготував ВАСИЛЬ МОРОЗ, юрист
Інформаційно-довідкова газета ЮРИСТ КОНСУЛЬТУЄ 22/2003