• Витрати по цінних паперах


Підприємство — не торговець цінними паперами станом на 01.01.2003 р. за результатами фінансово-господарської діяльності 2002 р. отримало від’ємний фінансовий результат від операцій з цінними паперами у зв’язку з придбанням акцій та інших корпоративних прав, а також векселів. Продаж таких цінних паперів у 2002 р. та у першому кварталі 2003 р. не здійснювався, доходів підприємство не отримувало. Який порядок податкового обліку витрат по цінних паперах, понесених цим підприємством до 01.01.2003 p.?

 


Платники податку на прибуток відповідно до пп. 7.6.1 п. 7.6 ст. 7 Закону № 334/94-ВР ведуть окремий податковий облік фінансових результатів операцій з цінними паперами i деривативами у розрізі окремих видів цінних паперів.
Якщо протягом звітного періоду витрати на придбання кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, понесені (нараховані) платником податку, перевищують доходи, отримані (нараховані) від продажу (відчуження) цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду, від’ємний фінансовий результат переноситься на зменшення фінансових результатів від операцій з цінними паперами або деривативами такого ж виду майбутніх звітних періодів у порядку, визначеному ст. 6 Закону № 334/94-ВР.
Якщо протягом звітного періоду доходи від продажу кожного з окремих видів цінних паперів, а також деривативів, отримані (нараховані) платником податку, перевищують витрати, понесені (нараховані) платником податку внаслідок придбання цінних паперів або деривативів такого ж виду протягом такого звітного періоду (з урахуванням від’ємного фінансового результату від операцій з цінними паперами чи деривативами такого ж виду минулих періодів), прибуток включається до складу валових доходів такого платника податку за результатами такого звітного періоду.
Порядком складання декларації з податку на прибуток підприємства (розділ 3), затвердженим наказом № 143, передбачено, що при заповненні показника «прибуток від операцій з цінними паперами, фондовими та товарними деривативами» в рядку 01.4 декларації, затвердженої наказом № 143, враховуються витрати на придбання цінних паперів та деривативів, здійснені до набрання чинності Законом № 349-IV, що визначаються за правилами, встановленими пп. 7.6.3 п. 7.6 ст. 7 Закону № 334/94-ВР.
Під терміном «витрати» слід розуміти суму коштів або вартість майна, сплачену (нараховану) платником податку продавцю цінних паперів та деривативів як компенсація їх вартості (пп. 7.6.3 п. 7.6 ст. 7 Закону № 334/94-ВР).
Таким чином, у разі якщо витрати платника податку не враховувалися до 01.01.2003 р. в окремому обліку фінансових результатів операцій з цінними паперами, такий платник податку має можливість в податковому обліку врахувати зазначені витрати в момент їх подальшого продажу в розрізі окремих видів цінних паперів.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 34 вересень 2003 року