Підприємницька діяльність


Працівник підприємства надає посередницькі послуги

 

Працівник підприємства надає посередницькі послуги

На підприємстві працює працівник за основним місцем роботи й одночасно надає цьому підприємству посередницькі послуги як приватний підприємець, який є платником єдиного податку. Чи включається винагорода за посередницькі послуги до його сукупного доходу, з якого утримується прибутковий податок?
(Донецька обл.)

Доходи, отримані від здійснення підприємницької діяльності, що обкладаються єдиним податком, не включаються до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника єдиного податку, який обкладається прибутковим податком з громадян.
Якщо крім доходів від здійснення підприємницької діяльності, які сплачуються єдиним податком, фізична особа — платник єдиного податку одержує доходи з інших джерел (за місцем основної роботи, не за місцем основної роботи тощо), не пов’язані з його підприємницькою діяльністю, такі доходи обкладаються прибутковим податком з громадян на загальних підставах у джерела їх виплати.
Зокрема, доходи у вигляді заробітної плати, одержувані такою фізичною особою за виконання трудових обов’язків від підприємств, установ, організацій та фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, з яким вона перебуває у трудових відносинах, оподатковуються в порядку, визначеному статтями 8 та 9 розділу II Декрету № 13-92 та пунктами 8 та 9 Інструкції № 12, згідно з положеннями яких нарахування, утримання й перерахування до бюджету прибуткового податку здійснюється такими підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності, які провадять виплати доходів.
Оплата праці працівників, які перебувають у трудових відносинах на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання, а також окремими громадянами, регулюється трудовим законодавством i, зокрема, Законом № 108/95-ВР та Кодексом законів про працю.
Відповідно до Закону № 108/95-ВР заробітна плата — це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, визначену таким трудовим договором.
У такому випадку працівник виконує трудову функцію за дорученням або наказом роботодавця згідно з укладеним трудовим договором (контрактом). При цьому всі вигоди (тобто доходи) від виконання працівником трудової функції, а також усі ризики, пов’язані з таким виконанням або невиконанням, отримуються (несуться) роботодавцем.
Доходами, одержаними за місцем основної роботи (служби, навчання), вважаються доходи, одержані від підприємств, установ i організацій усіх форм власності та фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, з якими громадянин перебуває у трудових відносинах за умови обов’язкового ведення в цьому місці трудової книжки i здійснення відрахувань до фонду соціального страхування. Питання укладання трудових договорів, ведення трудових книжок регулюються трудовим законодавством.
Доходи, одержувані громадянами за місцем основної роботи, оподатковуються за шкалою ставок прогресивного оподаткування, встановленою Указом Президента України від 21.11.95 р. № 1082/95 «Про внесення змін до Указу Президента України від 13.09.94 р. № 519», розрахованою з урахуванням положень Указу Президента України «Про грошову реформу в Україні», з наданням громадянам у відповідних випадках встановлених законодавством пільг щодо прибуткового податку.

Консультують фахівці департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 34 вересень 2003 року