• Допомога по вагітності i пологах матері, яка доглядає дитину віком до шести років


Чи має право на допомогу по вагітності та пологах жінка, яка перебуває у відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною віком до шести років? Якщо має, то в якому розмірі? Чи потрібно виходити на кілька днів на роботу, щоб нарахували допомогу по вагітності та пологах? Які виплати передбачає чинне законодавство у зв’язку з народженням дитини?
(Черкаська обл.)

 

З редакційної пошти

Відповідно до ст. 179 КЗпП України i ст. 17 Закону № 504/96-ВР відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами надають жінці на підставі медичного висновку (листка непрацездатності).
У разі надання такої відпустки в період відпустки без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (тобто дня видачі листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами) (абзац другий частини третьої ст. 38 Закону № 2240-III).
При цьому жінці не потрібно виходити на роботу хоча б на один день.
Допомога по вагітності та пологах виплачується застрахованій особі в розмірі 100 відсотків середньої зарплати незалежно від страхового стажу. Середня зарплата для нарахування цієї допомоги обчислюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою № 1266.
Згідно з п. 10 цього Порядку якщо перед настанням відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами застрахована особа не мала заробітної плати в розрахунковому періоді (останні шість календарних місяців перебування в трудових відносинах з підприємством), середня заробітна плата для нарахування допомоги по вагітності та пологах визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівниці на момент настання страхового випадку (відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами).
Допомогу по вагітності та пологах за місцем роботи застрахованої особи зобов’язані виплатити у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати (частина друга ст. 52 Закону № 2240-III).
У зв’язку з народженням дитини одному із застрахованих батьків (усиновителю, опікуну) надається за основним місцем роботи допомога при народженні дитини. Розмір цієї допомоги встановлює правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (з 1 жовтня 2002 р. вона становить 320 грн.).

Консультують фахівці Міністерства праці та соціальної політики України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 34 вересень 2003 року