• Передача автором видавництву авторського права


Як відображається в бухгалтерському обліку видавництва безоплатна передача автором видавництву авторського права?

 

З редакційної пошти

Відповідно до Закону № 318/97-ВР видавництво — це спеціалізоване підприємство, основним видом діяльності якого є підготовка i випуск у світ видавничої продукції, а автор — фізична особа, творчою працею якої створено твір (документ).
Особа, яка має авторське право (автор твору чи будь-яка інша особа, якій на законних підставах передано авторське право), може за авторським договором передати свої майнові права іншій особі повністю або частково.
У разі передачі авторського права видавництву (підприємству) це підприємство стає власником твору i може розпоряджатися ним на свій розсуд. Формування в бухгалтерському обліку інформації про авторські та суміжні з ними права визначено в ПБО 8. Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться щодо кожного об’єкта, за окремими групами.
Планом рахунків передбачено субрахунок 125 «Авторські i суміжні з ними права», призначений для обліку та узагальнення інформації про наявність та рух авторських i суміжних з ними прав (прав на літературні та музичні твори, програми для ЕОМ, бази даних тощо). За дебетом субрахунку відображається придбання або отримання нематеріального активу, за кредитом — вибуття внаслідок продажу, безоплатної передачі тощо.
Придбані (створені) нематеріальні активи зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Основою для визначення достовірної оцінки нематеріального активу є господарські договори (угоди) про його придбання, інші організаційно-розпорядчі та первинні облікові документи. Отже, первісною вартістю безоплатно отриманих нематеріальних активів є їх справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат, безпосередньо пов’язаних з їх придбанням та доведенням до стану, в якому вони придатні для використання за призначенням.
Безоплатне отримання нематеріального активу в бухгалтерському обліку відображається такими записами:
Дебет 125 «Авторські та суміжні з ними права»,
Кредит 424 «Безоплатно одержані необоротні активи».
Відповідно до ПБО 8 усі без винятку нематеріальні активи підлягають амортизації. Нарахування амортизації нематеріальних активів здійснюється протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством при визнанні цього об’єкта активом (при зарахуванні на баланс), але не більше 20 років. При визначенні строку корисного використання об’єкта слід ураховувати:
строки корисного використання подібних активів;
моральний знос, що передбачається;
правові або інші подібні обмеження щодо строків його використання та інші фактори.
Виходячи з умов отримання майбутніх економічних вигід підприємство самостійно обирає метод амортизації нематеріальних активів. При нарахуванні амортизації на безоплатно одержані нематеріальні активи одночасно визнається дохід від безоплатно одержаних активів. Бухгалтерські записи при нарахуванні амортизації на безоплатно одержане авторське право та визнанні доходу є такими:
віднесення витрат на амортизацію до певної статті витрат відповідно до сфери використання нематеріального активу (у разі застосування лише рахунків класу 9):
Дебет 23 «Виробництво»,
Кредит 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів»;
одночасне визнання доходу в сумі нарахованої амортизації:
Дебет 424 «Безоплатно одержані необоротні активи»,
Кредит 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів».
Строк експлуатації та метод амортизації нематеріального активу оцінюються на кожну дату балансу на відповідність новим умовам використання активу. Якщо в наступному періоді очікуються зміни строку корисного використання активу або умов отримання майбутніх економічних вигід, то в кінці звітного періоду переглядаються строк корисного використання нематеріального активу та метод його амортизації. Нарахування амортизації виходячи з нового строку корисного використання та нового методу починається з місяця, наступного за місяцем змін.
Нематеріальні активи можуть вибувати внаслідок списання за непридатністю, продажу, безоплатної передачі, внесення до статутного капіталу підприємства тощо.
Списання нематеріального активу авторського права в бухгалтерському обліку відображається такими записами:
відображається сума накопиченої амортизації (нарахованої з початку експлуатації) нематеріального активу:
Дебет 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів»,
Кредит 125 «Авторські та суміжні з ними права»;
залишкова вартість (первісна мінус накопичена амортизація):
Дебет 976 «Списання необоротних активів»,
Кредит 125 «Авторські та суміжні з ними права».
Аналітичний облік нематеріальних активів i зносу ведеться за кожним об’єктом окремо у Відомості 4.3 Методичних рекомендацій. Для узагальнення інформації про наявність i рух нематеріальних активів та їх амортизацію призначено Журнал 4 (за кредитом рахунків 10 — 13 тощо). Записи в Журналі 4 ведуться на підставі первинних та зведених облікових документів (акта приймання-передачі (внутрішнього переміщення) нематеріальних активів, акта списання, розрахунку амортизації).

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 35 вересень 2003 року