ОДНА ВИПЛАТА ЧИ ДВІ?


Статтею 61 Закону "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" передбачена виплата на поховання військового пенсіонера. Статтею 9 цього ж Закону також передбачена виплата допомоги за втратою годувальника. Так одна допомога чи дві? У якому розмірі вона виплачується? Чи передбачено законодавством проведення індексації військової пенсії?


Статтею 9 Закону "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" вйськовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які звільняються зі служби, членам сімей відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та пенсіонерам з їх числа, які втратили годувальника, виплачується допомога в порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів від 17.07.92 р. (із змінами і доповненнями) № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей.

Згідно із п. 12 постанови членам сімей померлих пенсіонерів із числа військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які не мають права на одержання страхових сум на обов'язкове державне особисте страхування, незалежно від призначення пенсій в разі втрати годувальника, виплачується одноразова грошова допомога: дружиш — в розмірі тримісячної пенсії годувальника і на кожного непрацездатного члена сім'ї — у розмірі місячної пенсії годувальника.

При визначенні розміру одноразової грошової допомоги, передбаченої цим пунктом, до членів сім'ї, які мають право на допомогу, належать: дружина незалежно від віку і працездатності, діти, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років, або були на день смерті годувальника вихованцями, учнями, студентами, курсантами та слухачами (крім курсантів і слухачів військових навчальних закладів), стажистами навчальних закладів і не досягли 23-річного віку; батьки, які перебували на утриманні померлого і досягли пенсійного віку: чоловіки — 60 років, жінки — 55 років, або є інвалідами.

Отже, членам сім'ї померлого військового пенсіонера виплачується одноразова допомога у разі втрати годувальника.

Але разом із цією допомогою, відповідно до ст. 61 Закону "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" у разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується для цього допомога в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. При цьому допомога на поховання не виплачується, якщо поховання пенсіонера здійснено за рахунок держави.

Тобто, в разі смерті військового пенсіонера держава виплачує дві допомоги членам його сімї: одноразову допомогу в разі смерті годувальника і допомогу на поховання.

Стосовно індексації військових пенсій слід зауважити, що призначені військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону "Про індексацію грошових доходів населення" (ст. 64).

Згідно зі ст. 2 цього Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, які не мають разового характеру; пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Кабінет Міністрів може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені ч. 1 цієї статті.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Для осіб, які втрати працездатність, розмір прожиткового мінімуму становить 268 гривень.

Сторінку підготувала Віра КРАВЦОВА

По материалам газеты "Юридичний вісник України" № 39 (431) 27 вересня- 3 жовтня 2003 р.