Прибутковий податок з громадян


Квартиру подаровано підприємством своєму працівнику

 

Квартиру подаровано підприємством своєму працівнику

Який порядок обкладання прибутковим податком з громадян вартості квартири, подарованої підприємством своєму працівнику?
(Т. Михайлюк, м. Могилів-Подільський, Вінницька обл.)


Згідно з Декретом № 13-92 об’єктом оподаткування у громадян, які мають постійне місце проживання в Україні (ст. 2), є сукупний оподатковуваний дохід за календарний рік (що складається з місячних сукупних оподатковуваних доходів), одержаний з різних джерел як на території України, так i за її межами. При визначенні сукупного оподатковуваного доходу враховуються доходи, одержані як у натуральній формі, так i в грошовій (національній або іноземній валюті).

Особливості оподаткування доходів, одержуваних громадянами протягом календарного року, викладено у відповідних розділах вищезазначеного Декрету, а також в Інструкції № 12.
Порядок оподаткування доходів, одержуваних громадянами за місцем основної роботи, викладено у статтях 8 i 9 Декрету № 13-92.
Доходами, одержаними за місцем основної роботи (служби, навчання), вважаються доходи, отримані від підприємств, установ, організацій усіх форм власності, фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності, з якими громадянин має трудові відносини за умови обов’язкового ведення в цьому місці трудової книжки i здійснення відрахувань до фонду соціального страхування.
До сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянином за місцем основної роботи (служби, навчання), включаються доходи за виконання трудових обов’язків, визначених трудовим договором (угодою), у тому числі доходи, одержані за виконання робіт за сумісництвом, за договорами підряду, а також інші доходи, що утворилися в результаті надання за рахунок коштів підприємств, установ, організацій, фізичних осіб — суб’єктів підприємницької діяльності своїм працівникам матеріальних i соціальних благ у грошовій i натуральній формі, крім сум виплат, що не включаються до сукупного оподатковуваного доходу, визначених у ст. 5 Декрету № 13-92.
До переліку цих виплат не включаються передані підприємствами у власність громадянам квартири.
Враховуючи викладене, дарування підприємством своєму працівнику квартири розцінюється як одержання працівником матеріальних благ у натуральній формі, тому вартість такої квартири включається до складу сукупного оподатковуваного доходу працівника в тому місяці, в якому квартиру передано йому у власність, i обкладається прибутковим податком за шкалою ставок прогресивного оподаткування доходів громадян, установленою Указом № 519/94.
Згідно з пп. «ч» п. 1 ст. 5 Декрету № 13-92 перелік пільг доповнено, i починаючи з 19.05.2001 р. до сукупного оподатковуваного доходу, одержаного громадянами в період, за який здійснюється оподаткування, не включаються суми допомоги, вартість подарунків (призів), що надаватимуться один раз на календарний рік у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на працездатну особу, за рахунок юридичних, фізичних осіб та громадських організацій.
Вартість одноразово наданого громадянину протягом календарного року подарунка, що перевищує розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, або подарунка, наданого громадянину більше одного разу на календарний рік, включається до сукупного оподатковуваного доходу цього громадянина i підлягає обкладанню прибутковим податком з громадян залежно від того, надається подарунок за місцем основної роботи чи не за місцем основної роботи.
У разі дарування підприємством своєму працівнику квартири сукупний оподатковуваний дохід такого працівника (до якого включено вартість подарованої йому квартири) може бути зменшений на розмір прожиткового мінімуму, встановленого на місяць на працездатну особу, якщо після цього терміну ним не було використано право на пільгу, встановлену пп. «ч» п. 1 ст. 5 Декрету № 13-92 під час одержання допомоги, подарунка (призу) в іншому випадку.
Питання звільнення від сплати прибуткового податку може бути вирішено органами місцевого самоврядування, як це визначено у п. «б» ст. 6 Декрету № 13-92, згідно з яким вони, враховуючи матеріальне становище, мають право додатково зменшувати сукупний оподатковуваний дохід окремих громадян або звільняти їх від сплати податку в календарному році.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 37 жовтень 2003 року