Прибутковий податок з громадян


Суми позики

 

Суми позики

Чи включаються до сукупного оподатковуваного доходу працівника суми позики, наданої йому підприємством?
(м. Київ)


Згідно зі ст. 374 Цивільного кодексу за договором позики одна сторона (позикодавець) передає другій стороні (позичальникові) у власність (в оперативне управління) гроші або речі, визначені за родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку саму суму грошей або рівну кількість речей того самого роду i якості. Договір позики вважається укладеним у момент передачі грошей або речей.
Договір позики на суму понад п’ятдесят карбованців повинен укладатися у письмовій формі (ст. 375 Цивільного кодексу).
У разі якщо позика надається підприємством своєму працівнику за договором, укладеним з урахуванням вимог Цивільного кодексу, згідно з яким надана працівнику позика підлягає обов’язковому поверненню у визначений договором термін, відповідно до Декрету № 13-92 об’єкта оподаткування прибутковим податком у такого працівника не виникає.
Надана працівнику підприємством позика стає об’єктом оподаткування прибутковим податком з громадян за умови:
визнання у судовому порядку укладеного договору недійсним на підставі ст. 49 Цивільного кодексу (недійсність угоди, укладеної з метою, що суперечить інтересам держави i суспільства), ст. 50 Цивільного кодексу (недійсність угоди юридичної особи, що суперечить її цілям) та ст. 58 Цивільного кодексу (недійсність мнимої та удаваної угоди);
погашення отриманої працівником позики за рахунок підприємства чи за рахунок інших осіб;
переведення боргу на іншу особу (ст. 201 Цивільного кодексу);
відмови працівника повертати отриману позику i втрати підприємством можливостей для її стягнення у примусовому порядку.
Водночас Законом № 889-IV, який набирає чинності з 1 січня 2004 р., дохід визначається як сума будь-яких коштів, вартість матеріального i нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, або деривативів, одержаних платником податку у власність, або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених пп. 4.2.16 п. 4.2 ст. 4 Закону № 889-IV, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так i за її межами.
Згідно з Законом № 889-IV до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються, зокрема суми фінансової допомоги, включаючи суми боргу платника податку, анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства (абзац «д» пп. 4.2.9 п. 4.2 ст. 4), а також сума заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності (пп. 4.2.11 п. 4.2 ст. 4).

Консультують фахівці Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 37 жовтень 2003 року