• Надання послуг


Суб’єкт підприємницької діяльності надає послуги та розраховується у замовника вдома. Який порядок проведення розрахунків при цьому та як обчислюється граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій?

 

Статтею 9 Закону № 265/95-ВР встановлено порядок проведення розрахунків, за яким не застосовуються реєстратори розрахункових операцій (за текстом — РРО) та розрахункові книжки. Зокрема, такий порядок проведення розрахунків встановлено для підприємств (крім підприємств торгівлі та громадського харчування), які надають послуги та здійснюють розрахунки у своїх касах з оформленням прибуткових i видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних i завірених печаткою у встановленому порядку (п. 1 ст. 9 зазначеного Закону).
Отже, якщо підприємство обрало порядок проведення розрахунків через свою касу, то РРО та розрахункові книжки не застосовуються, а всі розрахунки за послуги повинні здійснюватися з оформленням касових ордерів (включаючи розрахунки за послуги, надані вдома у замовника). У цьому випадку немає обмежень щодо річного обсягу розрахункових операцій за послуги.
Водночас підприємство може здійснювати розрахункові операції за загальною схемою відповідно до порядку проведення розрахунків, встановленого ст. 3 Закону № 265/95-ВР. При цьому розрахунки в офісі підприємства здійснюються із застосуванням РРО (п. 1 ст. 3 зазначеного Закону), а розрахунки вдома у замовника можуть здійснюватися з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки (п. 5 ст. 3 цього Закону та абзац третій п. 11 Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено здійснювати розрахункові операції без застосування РРО з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою № 1336 (за текстом — Перелік)).
Щодо граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування РРО є обов’язковим, то постановою № 1164 внесено зміни до постанови № 1336. Відповідно до внесених змін для форм діяльності, визначених п. 11 зазначеного Переліку, граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій не встановлюється.

Консультують фахівці Департаменту податкового аудиту та валютного контролю ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 39 жовтень 2003 року