• Вихідна допомога у разі призову на військову службу


Чи нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування на вихідну допомогу у розмірі двомісячного середнього заробітку у разі призову на військову службу?

 

Об’єктом оподаткування збором на обов’язкове державне пенсійне страхування для підприємств, установ, організацій є фактичні витрати на оплату праці працівників, які включають витрати на виплату основної й додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі у натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону № 108/95-ВР (крім сум виплат, що не враховуються при визначенні бази нарахування страхових внесків відповідно до п. 2 ст. 5 Декрету № 13-92) та для фізичних осіб — сукупний оподатковуваний дохід, обчислений відповідно до законодавства України.
Структуру заробітної плати (витрати на оплату праці) визначено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом № 323.
Суми вихідної допомоги, передбачені чинним законодавством, не входять до складу фонду оплати праці згідно з п. 4.1 зазначеної Інструкції (виплата вихідної допомоги у розмірі двомісячного середнього заробітку громадянам, які звільняються з роботи у зв’язку з призовом на військову службу, передбачена ст. 21 Закону № 2232-XII).
Щодо збору у розмірі 1—2 відсотки, який утримується з заробітної плати (винагороди), то згідно з пп. «г» п. 1 ст. 5 Декрету № 13-92 до сукупного оподатковуваного доходу не включаються компенсаційні виплати в грошовій i натуральній формі у межах норм, передбачених чинним законодавством, у даному випадку — вихідна допомога у разі призову або вступу на військову службу.
Враховуючи зазначене, вихідна допомога у разі призову на військову службу не оподатковується збором на обов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 32 відсотки та 1 — 2 відсотки.

Консультують фахівці Пенсійного фонду України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 39 жовтень 2003 року