Коментар фахівця


 

Відповідно до внесених змін в Узагальнюючому податковому роз’ясненні передбачено таке.
Платник податку на прибуток підприємств, який скористався процедурою врегулювання сумнівної (безнадійної) заборгованості, передбаченою у ст. 12 Закону України від 24.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (у редакції, яка була чинною до 01.01.2003 р.), i не зменшив суму валового доходу у відповідний податковий період до 01.01.2003 р., може подати уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань за цей податковий період відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України від 24.12.2000 р. № 2181-III «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Слід зазначити, що форму уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок затверджено наказами ДПА України від 29.03.2003 р. № 143 «Про затвердження форми декларації з податку на прибуток підприємства та Порядку її складання», від 31.03.2003 р. № 146 «Про затвердження форми декларації з податку на доходи (прибуток) страховика та Порядку її складання» та № 148 «Про затвердження форми декларації з податку на прибуток банку та Порядку її складання».
Крім того, відповідно до внесених змін в Узагальнюючому податковому роз’ясненні передбачено право платника податку — продавця на збільшення валових витрат у разі отримання від покупця відповіді на претензію, у якій таку претензію частково відхилено.
У цьому разі збільшення валових витрат платника податку — продавця здійснюється тільки на частину заборгованості, визнану в претензії.
Що стосується платника податку — покупця, то внесеними змінами визначено обов’язок такого платника збільшити валові доходи на суму непогашеної заборгованості (її частини) на 90-й календарний день від дня граничного терміну погашення такої заборгованості (її частини), передбаченого договором або визнаною претензією, лише в разі визнання таким покупцем претензії, надісланої продавцем, або ненадання відповіді на претензію в терміни, визначені Господарським процесуальним кодексом України.

Олексій ЗАДОРОЖНИЙ,
заступник начальника управління розробки нормативно-правових актів з питань оподаткування — начальник відділу методології податку на прибуток ДПА України