Пункт 5.9 статті 5 Закону № 334/94-ВР i ПБО 9 «Запаси»

Чи враховуються витрати на оплату праці, нарахування до соціальних фондів, амортизаційні нарахування, які є складовою собівартості готової продукції та незавершеного виробництва, при коригуванні залишків запасів згідно з п. 5.9 ст. 5 Закону № 334/94-ВР?

Відповідно до п. 5.9 ст. 5 Закону № 334/94-ВР платник податку веде податковий облік приросту (убутку) балансової вартості товарів (крім тих, що підлягають амортизації, та цінних паперів), сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, малоцінних предметів (далі — запасів) на складах, у незавершеному виробництві та залишках готової продукції, витрати на придбання та поліпшення (перетворення, зберігання) яких включаються до складу валових витрат згідно з цим Законом (за винятком отриманих безкоштовно).
З метою застосування п. 5.9 ст. 5 Закону № 334/94-ВР у додатку К1/1 до декларації, затвердженої наказом № 143, передбачено Таблицю 1 «Розрахунок приросту (убутку) балансової вартості запасів», яка заповнюється на підставі зазначеного пункту та ПБО 9 «Запаси».
Відповідно до п. 8 ПБО 9 «Запаси» придбані (отримані) або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.
У п. 9 ПБО 9 «Запаси» наведено складові первісної вартості запасів, що придбані за плату, зокрема ціна договору без ПДВ, транспортно-заготівельні витрати, суми ввізного мита, інші витрати, безпосередньо пов’язані з придбанням запасів i доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства на доопрацювання i підвищення якісно технічних характеристик запасів.
Пунктом 10 ПБО 9 «Запаси» встановлено, що первісною вартістю запасів, що виготовляються власними силами підприємства, визнається їхня виробнича собівартість, яка визначається за ПБО 16 «Витрати».
Таким чином, Законом № 334/94-ВР i ПБО 9 «Запаси» передбачено ведення податкового обліку приросту (убутку) балансової вартості запасів з урахуванням усіх витрат, безпосередньо пов’язаних з придбанням (створенням) запасів i доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.