Однією з таких травм є розлучення дитини з батьками в результаті позбавлення їх права виховувати свою дитину та піклуватися про неї (в національному законодавстві це визначено як позбавлення батьків батьківських прав). Тому законодавство України, яке представлене, перш за все, Кодексом про шлюб та сім'ю України (далі — КпШС), а з 1 січня 2004 року — Сімейним кодексом України, детально регулює питання застосування цього останнього засобу захисту дитини, її прав та інтересів від посягань з боку її власних батьків.
Слід зазначити, що позбавлення батьківських прав можливе лише щодо дітей, які не досягай 18 років і не набули повної дієздатності у зв'язку з укладенням ними шлюбу. Однак при цьому батьки позбавляються батьківських прав і на майбутнє, тобто і після досягнення їх дітьми повноліття.
Аналізуючи норми Сімейного кодексу України (далі — СК), слід зазначити, що ст. 164 СК чітко встановлює перелік підстав позбавлення батьків батьківських прав. Отже, мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо він (вона):
Як встановлено чинним законодавством України, справи про позбавлення матері, батька батьківських прав розглядаються судом в порядку позовного провадження. Право на звернення до суду з відповідним позовом мають (ст. 165 СКУ):
до суду за захистом своїх прав — нове в СК, в ст. 71 КпШС вказане вище положення не зазначається. Така норма надає впевненості, що законні права та інтереси дитини будуть захищені.
Як зазначалося вище, позбавлення батьків батьківських прав є найсуворішим заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов'язки, а тому питання про його застосування може вирішуватися лише після повного, всебічного й об'єктивного з'ясування судом обставин справи і ставлення батьків до дітей
Якщо все ж таки особу (осіб) позбавлено батьківських прав, то настають такі наслідки (ст. 166 СКУ).
Вищевказані наслідки позбавлення батьків батьківських прав, врегульовані ст. 166 СК, чітко виписані і набагато ширше надають роз'яснення положень, ніж ст. 74 КпШС. Це пов'язано з тим, що в СК більше приділяється увага майновим відносинам, які активно розвиваються в нашому суспільстві в теперішній час.
Хоча батьки і позбавляються батьківських прав (ст. 166 СК), але вони не звільняються від ряду майнових обов'язків. Так, дитина зберігає право на аліменти, право на спадкування, право власності або право користування жилою площею тощо. Таким чином, батьки не звільняються від обов'язків щодо утримання дитини (ч. 2 ст. 166 СК).
Отже, при позбавленні батьків батьківських прав правовідносини між батьками і дитиною не припиняються, але набувають одностороннього характеру — звичайно ж, на користь дитини.
Як вже зазначалося вище, позбавлення батьків батьківських прав має безстроковий характер, але воно не є безповоротним. Батьківські права батьків або одного з них можуть бути поновлені. Порядок такого поновлення регулюється ст. 169 СК. Слід зазначити, що в порівнянні з аналогічною статтею, ст. 75 КпШС СК більш повно регулює порушені в цій статті питання. Так, в ст. 169 СК вказуються умови, за яких поновлення батьківських прав неможливе (на відміну від КпШС, де така норма відсутня). До них належать:
Таким чином, якщо вказаних вище умов немає, то мати, батько, які позбавлені батьківських прав, мають право звернутися до суду із позовом про поновлення батьківських прав (ст. 169 СК). Особа, яка пред'явила позов, повинна довести, що її поведінка змінилася і вона може забезпечити належне виховання дитині.
Для розгляду судом такої позовної заяви необхідний висновок органу опіки і піклування. Справа розглядається (так само, як і позбавлення батьківських прав) за участю представника органу опіки і піклування та прокурора.
Суд перевіряє, наскільки змінилася поведінка особи, позбавленої батьківських прав, та обставини, що були підставою для позбавлення батьківських прав; з'ясовує, чи може ця особа створити нормальні умови для виховання дитини (ч. 4 ст. 169 СК).
Крім того, суд враховує думку другого з батьків (якщо він не позбавлений батьківських прав) про можливість поновлення батьківських прав заявника; враховує думку дитини та осіб, яким юна передана на виховання; переконується, що це відповідає інтересам дитини. За результатами розгляду суд постановляє рішення, копія якого надсилається органу опіки і піклування.
Якщо суд відмовляє особі у поновленні батьківських прав, то юна може звернутися до суду з аналогічною позовною заявою тільки через рік після відмови у задоволенні позову.
Незважаючи на чітку регламентацію законодавства в частині позбавлення батьківських прав, ми повинні усвідомлювати, що дитина потребує сім'ї і виховання її рідними батьками, адже ніщо і ніхто не замінить їй родинного затишку, любові батьків, рідних, близьких.
Вислів: "Діти — наше майбутнє" аж ніяк не є просто красивою фразою. Доля будь-якої спільноти, нації, держави в майбутньому залежить від того, якою буде якість життя людей, які населятимуть її. Інвестиції, зроблені в дитинство, ніколи не завдадуть збитків — вони повернуться суспільству сторицею. Пам'ятаймо про це!