• Отримання фінансового кредиту


Підприємство отримало кредит в іноземній валюті від нерезидента для придбання основних фондів, використання яких буде пов’язано з господарською діяльністю. Чи необхідно включати суму отриманого кредиту до складу валового доходу?
(СП «Екома», смт Маневичі, Волинська обл.)

 

З метою обчислення податку на прибуток термін «кредит» визначено як кошти та матеріальні цінності, які надаються резидентами або нерезидентами у користування юридичним або фізичним особам на визначений термін та під процент. Кредит розподіляється на фінансовий, товарний, інвестиційний податковий та кредит під цінні папери, що засвідчують відносини позики (п. 1.11 ст. 1 Закону № 334/94-ВР).
Відповідно до пп. 1.11.1 п. 1.11 ст. 1 Закону № 334/94-ВР фінансовий кредит — кошти, які надаються банком-резидентом або нерезидентом, кваліфікованим як банківська установа згідно із законодавством країни перебування нерезидента, або резидентами i нерезидентами, які мають статус небанківських фінансових установ згідно з відповідним законодавством, а також іноземними урядами або їх офіційними агентствами чи міжнародними фінансовими організаціями та іншими кредиторами-нерезидентами у позику юридичній або фізичній особі на визначений термін, для цільового використання та під процент. Правила надання фінансових кредитів встановлюються Нацбанком України (стосовно банківських кредитів), а також Кабінетом Міністрів України (стосовно небанківських фінансових організацій) відповідно до законодавства.
Пунктом 7.9 ст. 7 Закону № 334/94-ВР встановлено окремий порядок оподаткування операцій з борговими вимогами та зобов’язаннями, відповідно до пп. 7.9.1 якого не включаються до валового доходу i не підлягають оподаткуванню кошти або майно, залучені платником податку у зв’язку з отриманням ним фінансових кредитів від інших осіб-кредиторів, а також поверненням основної суми фінансових кредитів, наданих платником податку іншим особам-дебіторам.
Не включаються до валових витрат кошти або майно, надані платником податку у зв’язку з поверненням ним основної суми кредиту іншим особам-кредиторам, а також з наданням кредиту іншим особам-дебіторам (пп. 7.9.2 п. 7.9 ст. 7 Закону № 334/94-ВР).
Отже, підприємство при отриманні фінансового кредиту, що відповідає визначенню, встановленому пп. 1.11.1 п. 1.11 ст. 1 Закону № 334/94-ВР, до складу валового доходу не включає суми такого кредиту, а при його поверненні не збільшує суми своїх валових витрат.
У випадку коли надавач коштів не підпадає під визначення кредитної установи, вищезазначений порядок не застосовується.

Консультують фахівці Департаменту оподаткування юридичних осіб ДПА України

 
ВІСНИК ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ № 43 / 2003